Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kritika

    Jan Amos superstar!

    Co má dělat (m)učitel, aby to (po)školáky skutečně bavilo, se diváci dozvědí v inscenaci Hodina Komenského aneb Život J. A. K. trochu jinak. Podle hry dramaturga libereckého Naivního divadla Víta Peřiny, napsané přímo na objednávku ostravského Divadla loutek, ji nastudoval režisér Martin Tichý.

    Hodina Komenského aneb Život J.A.K.

    Hodina Komenského je zábavné dílo, které podněcuje divákovu fantazii FOTO ARCHIV DIVADLA

    Tvůrci k netradičnímu a sympatickému seznámení s Komenským využívají metody, jež věhlasný „učitel národů“ sám prosazoval a uplatňoval: tedy názornost a zábavnost sdílené skrze princip školy hrou. Scénograf Pavel Borák vytvořil variabilní scénický prostor zobrazující školní třídu, díky možnosti přemisťovat lavice i školní tabule se dynamicky mění prostředí a diváci se mohou společně s hrdiny dostat na místa, kde pedagog našel během svých životních putování útočiště.

    Režisér Martin Tichý rozvíjí imaginaci diváků a zapojuje je do hry. Skvěle jsou využity již zmíněné tabule, na které herci bílou křídou nejen stručně zaznamenávají základní fakta ze života Komenského, ale také sami domalovávají rekvizity a specifikují situace. Dokreslená křídla tak jednoho z nezbedníků promění v anděla, podobně je výchovně uhašen (tedy z tabule smazán) kouř z cigarety, kterou si zapálí jeden z žáků. Z lavic je zase jindy rychle sestaveno molo, na němž Jan Amos zpívá jako skutečná superstar. Vtipně jsou zapojeny i reálné školní pomůcky z hodin geometrie, které učitel společně s žáky přes meotar promítá na plátno v pozadí scény a zapojením stínohry úhloměrů a pravítek vytváří obrazy krajiny a posouvá děj kupředu. Jinde jsou využity principy černého divadla – z přítmí jeviště svítí fluoreskující kostým kostlivce.

    Dvojroli tápajícího učitele a váženého Komenského ztvárňuje Martin Legerski, který obě polohy odlišuje s nadbytečnou mírou psychologického herectví a v některých momentech až příliš násilně zdůrazňuje téma hledání toho správného pedagogického přístupu učitele k žákům. Oproti tomu dospělí představitelé dětských rolí, kteří díky kostýmům a parukám Markéty Sládečkové připomenou typizované komiksové hrdiny či postavičky z animovaných seriálů, si své působení na jevišti užívají s neskrývanou radostí. Hravost inscenace umocňují i melodické písňové hity Pavla Helebranda, které si spolu s herci mohou nejednou zazpívat i diváci.

    V Ostravě se zrodilo hravé a precizní dílko, které v sobě skloubilo hned několik aspektů – je edukační i výchovné a v neposlední řadě nenásilně rozvíjí divákovu fantazii. Ostravským školákům – ale nejen jim, protože na své si přijdou i všechny následující generace – lze tuto inscenaci závidět.

    Divadlo loutek Ostrava – Vít Peřina: Hodina Komenského aneb Život J. A. K. trochu jinak. Režie Martin Tichý, scéna Pavel Borák, kostýmy Markéta Sládečková, hudba Pavel Helebrand. Premiéra 10. dubna 2015.


    Komentáře k článku: Jan Amos superstar!

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,