Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jak žít v Brně?

  Do 22. ročníku anonymní soutěže o Cenu Alfréda Radoka za rok 2013 přihlásilo 59 autorů a autorek celkem 66 textů. Šest textů do soutěže přišlo ze Slovenska, 1 text z Rakouska, 14 textů pochází od žen – autorek.

  ceny_alfreda_radoka_logo_0_0_0

  Již posedmé je partnerem soutěže Český rozhlas, který si z účastnických textů vybírá zajímavé tituly k inscenování a vysílání. Cena Českého rozhlasu je spojena s finanční prémií, navíc garantuje realizaci hry a její vysílání na vlnách Českého rozhlasu.

  Finanční cenu pro vítěze dramatické soutěže věnuje Kolowrátek Nadační fond Maximiliana, Francescy a Dominiky Kolowrat-Krakovských a Nadace Český literární fond.

  V řeznictví, ve vlaku, na tenisovém kurtu, v rozvodové agentuře, v paláci, v knihovně, v ZOO, na psychiatrii… Tady všude se odehrávají příběhy letošních textů přihlášených do dramatické soutěže CAR. Ale také, a možná mnohem častěji, v domě, v bytě, v obývacím poko¬ji, v kuchyni, v ložnici… Oproti loňskému „apokalyptickému“ ročníku totiž témata a příběhy jednotlivých textů zcivilněly. Ano, i tentokrát tu máme ozvuky aktuálních událostí, jakými byly třeba loňské volby, ale zdá se, že nyní jsou tyto texty ve výrazné menšině. Do popředí vystupují spíše silné osobní prožitky jednotlivých postav, jejich až čechovovská osamocenost, určitá osobní ztracenost a vykořeněnost. Zkrátka ta věčná a zdánlivě banální otázka „jak žít?“.

  V několika hrách je kupříkladu stěžejním tématem coming out (tedy přiznání se k odlišné sexuální orientaci), ovšem nahlížen spíše tragikomickou až bizarní optikou. Nechybějí ani hry s výrazně stylizovanými, absurdními dialogy, či texty, v nichž vystupují skutečné historické postavy, např. Kafka, Einstein nebo Havel. Anebo postavy, které mají velmi zřetelný reálný předobraz.

  Velmi hojně se objevuje motiv divadla, a to nejen jako oblíbený princip „divadla na divadle“. Hlavními hrdiny (i okrajovými postavami) her jsou tentokrát až nápadně často herci či herečky – ať už herci a herečky bývalí, současní nebo pouze adepti tohoto povolání. Anebo také režiséři, dramaturgové, scenáristé…

  (A poněkud kuriózní poznámka – řečeno tedy s výraznou nadsázkou – značné procento textů se odehrává v Brně, případně se hlavní hrdina rozhoduje, zda má jet do Brna, anebo tam alespoň bydlí jeho babička… Znamená to něco?)

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Finálové texty anonymní dramatické soutěže o Cenu Alfréda Radoka 2013

  Čtyři členové poroty v prvním kole vybrali z 66 textů těchto 10 finalistů:

  Text č. 2 – 1924

  Text č. 4 – Maso

  Text č. 16 – Taxis

  Text č. 21 – Duchovní smrt v Benátkách

  Text č. 22 – Posuzovatel věcí

  Text č. 37 – Bratislava v plameňoch

  Text č. 41 – Perseidy

  Text č. 46 – Ferda

  Text č. 61 – Řečiště

  Text č. 65 – Einsteinova žena

  S texty se můžete seznámit na webových stránkách Cen Alfréda Radoka.

  Vítězové dramatické soutěže budou vyhlášeni v rámci Slavnostního večera předávání Cen Alfréda Radoka 8. března 2014 ve Studiu Hrdinů.

  CAR-Logo-small

  NADAČNÍ FOND CEN ALFRÉDA RADOKA

  Divadelní ústav, Celetná 17, 110 00 Praha 1

  Ingeborg Radok Žádná, předsedkyně správní rady

  Lucie Štěpánová, tajemnice NF CAR

  www.cenyalfredaradoka.cz


  Komentáře k článku: Jak žít v Brně?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,