Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jak si vede činohra v Olomouci?

  Během pár dnů představit to nejzajímavější ze současného repertoáru a ukázat, jakým směrem se v poslední sezoně vydala olomoucká činohra – takový je cíl činoherní přehlídky, která se v Moravském divadle Olomouc uskuteční od neděle 23. do úterý 25. září. Program nabídne celkem pět představení včetně reprízy inscenace Arabská noc, která vzbudila výrazný ohlas.

  Vedení činohry Moravského divadla Olomouc poskytne návštěvníkům festivalu jedinečnou příležitost vidět to nejzásadnější ze současného repertoáru v rychlém sledu. Věřím, že to pro diváky může být atraktivní, a třeba to o našem repertoáru i něco souvislejšího vypoví. Chceme takto rovněž vyjít vstříc mimoolomouckému publiku, uvedl dramaturg činoherního souboru Milan Šotek.

  Přehlídku odstartuje v neděli 23. září adaptace Shakespearovy komedie Něco za něco v režii uměleckého šéfa polské scény Těšínského divadla Bogdana Kokotka. Pondělní program nabídne představení textu meziválečného rakouského dramatika Ödöna von Horvátha Don Juan se vrací z války v režii Janusze Klimszy. V hlavní roli se představí čerstvý držitel Ceny ředitele MDO Petr Kubes. Ten ztvární titulní roli také ve večerní repríze inscenace Ibsenova textu Stavitel Solness v režii uměleckého šéfa souboru činohry MDO Michaela Taranta.

  V úterý 25. září pak olomoucká činohra uvede reprízu inscenace Žaloba proti neznámému. Text francouzského dramatika a scenáristy Georgese Neveuxe odehrávající se v předválečném Rusku přitom místní soubor nastudoval jako vůbec první v České republice. Jde skutečně o exkluzivní text, který se vymyká snadnému žánrovému zařazení i jednoznačnému výkladu, shrnul režisér inscenace Ján Sládeček.

  Program uzavře představení Arabská noc. Hru jednoho z nejuváděnějších současných německých dramatiků Rolanda Schimmelpfenniga nastudoval v Olomouci umělecký šéf činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Martin Glaser. Arabská noc představuje v současném repertoáru Moravského divadla zcela mimořádnou inscenaci, upozornil kritik Petr Dvořák v Divadelních novinách. Kvality inscenace dokazuje i zisk prestižní Ceny Josefa Balvína na letošním Pražském divadelním festivalu německého jazyka. Ukázalo se, že energie, kterou jsme do přípravy společně s herci vložili, nepřišla vniveč, zdůraznil režisér Glaser.

  Na návštěvníky přehlídky čeká také doprovodný program. V pondělí 24. září v 16 hodin se v kavárně Divadelní klub uskuteční beseda s hudebním skladatelem a kandidátem na prezidentský post Vladimírem Franzem, který vytvořil kompozici k inscenaci Stavitel Solness. O den později v 15 hodin pak ve foyer divadla vystoupí členky činoherního souboru a sólistka olomouckého baletu Renáta Mrózková v rolích šansoniérek. Za doprovodu hudebníků Filipa Krejčího a Matěje Plíhala zazpívají písně od Edith Piaf, Marlene Dietrich či Hany Hegerové.

  Chtěli jsme, aby v průběhu přehlídky naše divadlo opravdu žilo, aby se to zajímavé neodehrávalo jen na jevišti, ale i v nově zrekonstruované kavárně nebo ve foyer,  zdůraznil ředitel MDO Josef Podstata.

  Podle Šotka je přehlídka určená primárně pro všechny ty, kteří mají rádi činoherní tituly a olomoucký soubor. Dále chceme oslovit odbornou veřejnost a studenty – i proto se nekryjeme se zářijovým festivalem v Plzni a start naší přehlídky jsme směřovali k začátku akademického roku, vysvětlil Šotek.


  Komentáře k článku: Jak si vede činohra v Olomouci?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,