Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Italská kultura v karanténě

  Italské ministerstvo kultury zřídilo webou stránku pod názvem La cultura non si ferma (Kultura se nezastaví), na které shromažďuje odkazy na kulturní iniciativy ze světa divadla, filmu, hudby, literatury, výtvarného umění, vzdělávání a dalších oblastí, které probíhají ve virtuálním prostoru. Díky této nabídce mohou Italové zůstat v kontaktu s uměním i v době karantény, aniž by museli opustit své domovy.

  Janovské Teatro Carlo Felice například nabízí na svém facebookovém profilu a na webu streamingcarlofelice.com každý den od 20 hodin záznam jedné opery, koncertu nebo baletu.

  Právě v krizi se rodí vynalézavost, stejně jako objevy a velké strategie. Tento citát Alberta Einsteina stojí v úvodu webových stránek janovské iniciativy Racconti in tempo di peste (Příběhy za časů cholery). Jejími iniciátory jsou členové souboru Teatro pubblico ligure a divadelní společnosti Corrado D`Elia, kteří se inspirovali Boccacciovým Dekameronem a každý den po dobu sta dní přesně v poledne čtou úryvky z her, básní či prozaických textů. Poslechnut si je můžeme (i mimo předepsanou hodinu) na webových stránkách teatropubblicoligure.it/raccontiintempodipeste nebo corradodelia.it/raccontintempodipeste.

  Prostřednictvím kamery umístěné v turínském Teatro Regio se může divák zúčastnit virtuální prohlídky (zde) tohoto divadla, které je považováno za jedno z nejkrásnějších v Itálii. Až do 3. dubna si diváci na Youtube kanálu tohoto divadla mohou vždy od 18 hodin dopřat “aperitiv do domu” v podobě jednoho aktu generální zkoušky některé z oper sezon od roku 2017 do prvních měsíců roku 2020.

  Podobně i turínské Teatro Stabile nabízí na svých webových stránkách a na facebookovém profilu krátké klipy zachycující písně, komentáře, básně a úvahy v podání herců této italské scény, jimiž chtějí přispět ke vzájemné podpoře a pocitu sounáležitosti.

  Milánské Piccolo Teatro připomnělo významného režiséra Lucu Ronconiho. 21. února, tedy v den pátého výročí jeho smrti, zveřejnilo videozáznamy jeho prací, které se měly původně promítat v prostorách divadla. Tyto materiály byly přístupné do 8.března (87. výročí Ronconiho narození) a nyní se chystá druhá etapa tohoto projektu, kdy bude zpřístupněna asi třicítka speciálů natočených filmovými společnostmi Raisat a Sky Arte, věnovaná důležitým inscenacím z produkce Piccolo Teatro, jak v režii Ronconiho, tak dalších slavných režisérů, například Bestie di scena Emmy Dante nebo Pinocchio Antonia Latelly. Součástí záznamů budou i rozhovory, pohledy do zákulisí a další zajímavosti.

  Záznamy divadelních představení a jiných kulturních aktivit nabízí i program Creativa severoitalského regionu Emilia-Romagna www.emiliaromagnacreativa.it. Ředitelé muzeí a knihoven, umělci z nejrůznějších oborů zde sdílejí videa a streamingy literárního, divadelního, hudebního či výtvarného obsahu.

  Ve Florencii dokonce pod hlavičkou Fondazione Teatro della Toscana a ve spolupráci s rozhlasovou stanicí Controradio vznikla divadelní televize Firenze Tv. Prostřednictvím YouTube nabízí sérii původních videí vytvořených umělci.

  Pro DN z více zdrojů připravila a přeložila Marina Feltlová


  Komentáře k článku: Italská kultura v karanténě

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,