Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Hyenismus na hradě

  Pachuť zůstává po nedávném (11. – 13. 7.) studentském divadelním benefičním festivalu na hradě Helfenburk u Bavorova. Neznámí pachatelé vykradli v průběhu posledního festivalového večera hradní stanové městečko a pražským hercům odcizili osobní věci za desítky tisíc.

  FOTO archiv

  Jen dobro chci, a musím krutě vraždit… FOTO archiv

  Je mi stydno. OLDstars přijeli tradičně pomáhat našemu hradu a nějací ubožáci jim v době, kdy podávali na hradbách skvělé herecké výkony, ukradli jejich osobní věci, rozhorlil se Jaroslav Pižl z helfenburské hradní Správy. Hyenismus!

  Vyšetřující policejní hlídka odhaduje škodu na desítky tisíc. Pachatelé v průběhu poslední reprízy Hamleta kompletně vybrali sedm stanů. Do krosen stihli zabalit – během třihodinové inscenace – kromě peněženek a drobné elektroniky všechno, včetně spacáků, karimatek a špinavého oblečení. Stany zůstaly úplně prázdné, doplňuje mluvčí projektu Daniel Brátka. Nacpané krosny pak vyházeli do hradního příkopu, odkud je po turistické stezce odnesli lesem k hlavní silnici, kde na ně čekalo připravené auto.

  Skvělá byla reakce ostatních diváků. Impulzivně začala vznikat sbírka pro poškozené, pujčovalo se jim náhradní oblečení a spacáky…,“ popisuje situaci Ladislav Štěpán z organizačního týmu.

  Hamlet na Helfenburku. FOTO archiv

  Hamlet na Helfenburku. FOTO archiv

  Sobotní incident na Helfenburku však díky profesionalitě umělců a realizačního týmu nijak neovlivnil průběh samotného festivalu. Půlnoční závěrečný Vojcek sice začal o hodinu později, ale nezrušili jsme ho, potvrzuje režisér jedné z inscenací a student DAMU Oskar Bábek. Zvítězit se dá jedině divadlem! dodává s humorem.

  Studentská umělecká skupina OLDstars letos v červenci na Helfenburku benefičně vystoupila již potřetí. Výtěžek z pořádaného open-air divadelního festivalu tradičné poukazuje kastelánovi na opravy rozsáhle středověké památky. Pro hradní areál se letos podařilo vydělat více než 50 000,-.

  Na hrad Helfenburk dorazilo v průběhu konání třídenního festivalu více než 500 diváků různých věkových skupin. V hradním areálu se o víkendu pod širým nebem odehrálo 33 divadelních představení, pohádky, workshop a noční letní kino. Z vybrané částky bude pro hrad zakoupen dieselový agregát a dřevo na opravu hradního ochozu. OLDstars dále věnují Helfenburku dřevěné lavičky, které na místě v rámci příprav projektu vyrobili, vypočítává Daniel Brátka.

  Benefiční divadelní festival probíhal pod záštitou JUDr. Tomáše Vytisky, radního Jihočeského kraje. Festival byl realizován díky grantové podpoře O2 v programu ThinkBig Nadace Telefónica. Projekt nezištně podpořila ZŠ Bavorov a 25. protiletadlová vojenská základna ze Strakonic.

  Za OLDstars Kristýna Doležalová

  ///

  Více na i-DN:

  Být či nebýt na Helfenburku

  • Autor:
  • Publikováno: 27. července 2013

  Komentáře k článku: Hyenismus na hradě

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,