Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Hrdinové Cen Divadelních novin

  Již pošestnácté jsme vyhlásili Ceny Divadelních novin za inscenační počiny v minulé sezoně. Tentokrát tedy za období od 1. září 2015 do 31. srpna 2016. Ceny se udělují jednotlivcům nebo tvůrčím týmům za mimořádné umělecké výkony v libovolné divadelní profesi v sedmi kategoriích.

  Kamila Polívková a Tereza Hofová, Marko Ivanović, Cécile Da Costa, Michaela Homolová, Vít Peřina a Radek Malý, Zdeněk Merta se šéfredaktorem Josefem Hermanem a Ivan Trojan FOTO KLÁRA ŽITŇANSKÁ

  Kamila Polívková a Tereza Hofová, Marko Ivanović, Cécile Da Costa, Michaela Homolová, Vít Peřina a Radek Malý, Zdeněk Merta se šéfredaktorem Josefem Hermanem a Ivan Trojan FOTO KLÁRA ŽITŇANSKÁ

  Ceny Divadelních novin byly slavnostně předány 9. října v pražském divadle Alfred ve dvoře. Asi hodinu trvající akt se uskutečnil v interaktivní scéně inscenace Mutus Liber souboru Handa Gote research & development. Večer režíroval a se zaměstnanci divadla připravil Ewan McLaren. Celou akcí provázela – jakoby z rozhlasového studia – vedoucí tvůrčí skupiny Drama a literatura v Českém rozhlase Kateřina Rathouská.

  Ceny DN nejsou spojené s finančním ohodnocením. Ocenění získají výtvarná díla, pokaždé od jiného výtvarníka. V letošním roce poskytla své linoryty ilustrátorka Magdalena Rutová, od podzimu autorka komiksů pro Divadelní noviny.

  V hledišti seděla řada významných českých divadelníků, od nominovaných kolektivů, přes kulturní publicisty po – například – ředitele Jihočeského divadla Lukáše Průdka, ředitele Naivního divadla Stanislava Doubravu, ředitelku Dejvického divadla Evu Kejkrtovou Měřičkovou, uměleckého šéfa Klicperova divadla Davida Drábka, nakladatele Jana Dvořáka s chotí, režiséra Iva Kristiána Kubáka z Vily Štvanice či prezidenta Herecké asociace Jiřího Hromadu.

  Rathouská šaramantně zpovídala oceněné, i šéfredaktora Josefa Hermana. Michael Pospíšil s kontratenoristou Janem Mikuškem zahráli na dobové nástroje a zazpívali několik středověkých písní o lásce, alkoholu a smrti. Laureáti se radovali a děkovali, zvlášť spontánně herečka Tereza Hofová či anglicky hovořící performerka Cécile da Costa. Jen režisérka Kamila Polívková se podivovala nad kategoriemi, a tlumočila stejné podivení Dušana D. Pařízka. Ivan Trojan naopak ocenil odbornost rozhodování poroty z půdy Divadelního ústavu (jak místo zasedání v úvodu večera prozradil Josef Herman), neb on sám měl při přípravě role snost v srdci a pochyby v duši. Byla to – jak řekl – jedna z nejnáročnějších rolí, jakou v posledních letech ztvárnil. Výsledná inscenace je podle něj dokladem, že Dejvické divadlo má stále neochvějnou soudržnost a možná by se mohlo – i proto, aby nadále sbíralo ceny kritiků – přejmenovat na Dejvické divadlo hrdinů.

  Ivan Trojan ihned po zisku ceny odběhl na noční natáčení nového krimiseriálu České televize Svět pod Hlavou, ostatní jsme však ještě do dlouhých (půl)nočních hodin u lahodných moků diskutovali nad žánry, obory a směrováním českého divadla. Kolik andělů se vejde na špičku divadelní kritiky…hul

  Fotogalerii a videozáznam předávání Cen DN najdete na i-DN

  Laureáti Cen DN

  Činoherní divadlo

  Dušan D. Pařízek za autorství a režii inscenace Kauza Schwejk (Studio Hrdinů, Praha)

  Alternativní divadlo

  Kamila Polívková a Tereza Hofová za autorství inscenace Skugga Baldur (Studio Hrdinů, Praha)

  Hudební divadlo

  Marko Ivanović a VÁCLAV LUKS (dirigenti) a Jiří Heřman (režie) za inscenaci Epos o Gilgamešovi / Dido a Aeneas (Národní divadlo Brno)

  Taneční a pohybové divadlo

  Petr Boháč a Cécile Da Costa za režii a choreografii inscenace Vypravěč (Spitfire Company v Paláci Akropolis, Praha)

  Loutkové a výtvarné divadlo

  Radek Malý, Vít Peřina a Michaela Homolová za autorství inscenace Čechy leží u moře (Naivní divadlo, Liberec)

  Publikační počin v oblasti divadla

  ZdENĚk Merta za fotografie v publikaci Divadelní pouť 1985–1989 (vydalo nakladatelství Pražská scéna a Retro Gallery, 2015)

  Herecký výkon sezony bez ohledu na žánry

  Ivan Trojan za roli Andrewa Maxwella v inscenaci Vzkříšení (Dejvické divadlo, Praha)

  • Autor:
  • Publikováno: 22. října 2016

  Komentáře k článku: Hrdinové Cen Divadelních novin

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,