Divadelní noviny Aktuální vydání 17/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

17/2019

ročník 28
15. 10.–28. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Havel slavil narozeniny i v Budapešti

  U příležitosti nedožitých osmdesátých narozenin Václava Havla připravilo České centrum Budapešť ve spolupráci s budapešťským Národním divadlem a pražským Institutem umění – Divadelním ústavem festival Velvet Havel. V rámci něj se v Budapešti představily inscenace Havlovy hry Audience v podání Národního divadla Budapešť a Divadla Vác, pohybová performance volně na motivy téže hry v podání pražské Spitfire Company a mnoha cenami ověnčená inscenace Velvet Havel Divadla Na zábradlí. Diváci mohli navíc zhlédnout také výstavu Václav Havel – Audience, aneb mnoho tváří Ferdinanda Vaňka.

  Václav Havel. FOTO JIŘÍ JIROUTEK

  Václav Havel. FOTO JIŘÍ JIROUTEK

  Smyslem festivalu bylo připomenout tvorbu a život Václava Havla, jakožto významného českého dramatika a politika. Výstava Václav Havel – Audience aneb Mnoho tváří Ferdinanda Vaňka, kterou připravil Institut umění – Divadelní ústav a jejíž kurátorkou je Helena Albertová, bude přístupná v budapešťském Národním divadle do 10. října.

  Kurátorka Helena Albertová (za Institut umění – Divadelní ústav) pak také připravila výstavu Václav Havel, Občan a dramatik pro České centrum v Bratislavě. Tato druhá výstava mapuje české i zahraniční premiéry her Václava Havla od 60. let až po současnost. Výstava je mezi 5. a 27. říjnem přístupná v Piešťanech, poté se přesune do Bratislavy, kde ji bude možné navštívit ve foyeru divadla Štúdio L + S od 3. do 30. listopadu.

  Audience v podání Národního divadla Budapešť a Divadla Vác. FOTO archiv ČC

  Audience v podání Národního divadla Budapešť a Divadla Vác. FOTO archiv ČC

  Ferdinand Vaňek je stylizovaným alter egem Václava Havla a poprvé se objevil ve hře Audience v roce 1975. Tato jednoaktovka je první ze tří autobiografických tragikomických anekdot z „disidentského života“. Bývá uváděna společně s hrami Vernisáž (1975) a Protest (1979), které se staly nejpopulárnějšími ze všech Havlových her a hrály se od světové premiéry ve vídeňském Burgtheateru v roce 1976 po celém světě. První provedení Audience se odehrálo pouze pro přátele ve stodole u Krobů na Hrádečku u Trutnova, kde měl Havel chalupu. Prvním představitelem Ferdinanda Vaňka byl Václav Havel osobně, sládka hrál Andrej Krob. Prvním zahraničním Ferdinandem Vaňkem byl Joachim Bissmayer.  Výstava Václav Havel – Audience, aneb mnoho tváří Ferdinanda Vaňka se formou pestré mozaiky fotografií a plakátů z celého světa pokouší ukázat, jak si tvůrci Václava Havla skrze charakter Ferdinanda Vaňka ve světě představovali.

  • Autor:
  • Publikováno: 6. října 2016

  Komentáře k článku: Havel slavil narozeniny i v Budapešti

  1. Zdeňka Brandejská

   Profilový obrázek

   Nezlobte se,
   ale to je hrozný titulek…

   07.10.2016 (0.20), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Jiřina Šulcová

   Profilový obrázek

   Proč?
   Mně přijde – vzhledem k opulentosti současných oslav, rudého srdce a Všehomíra – adekvátní. Blbej, ergo vtipnej.
   🙂

   07.10.2016 (0.43), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,