Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  GRAND Festival smíchu hlásí: Ze sedmi pět

  Ve Východočeském divadle v Pardubicích byly včera vyhlášeny a slavnostně předány ceny 18. ročníku GRAND Festivalu smíchu. Závěrečný Galavečer smíchu v režii Jana Brichcína uváděli režisér a herec Divadla v Dlouhé Miroslav Hanuš se svou pardubickou kolegyní Janou Ondruškovou. Program večera opět snímala Česká televize, která ho poté v posunutém přímém přenosu odvysílala na programu ČT art.

  Diváci měli během jednoho týdne možnost zhlédnout sedm vybraných komedií, které v roce 2017 vznikly na jevištích českých profesionálních divadel. Další komediální představení zájemce čekala v doprovodném programu. GRAND Festival smíchu je svým zaměřením unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech opomíjen.

  Průvodci večera Miroslav Hanuš, který byl i autorem scénáře, a Jana Ondrušková. FOTO MICHAL KLÍMA

  Mezi nejkvalitnější komediální inscenace, které se v soutěžním klání utkaly o titul Komedie roku 2017, byly vybrány komedie o světě vědy Dotkni se vesmíru a pokračuj Městského divadla Brno, hudební retro inscenace Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾ v podání pražského Divadla v Dlouhé či současná britská komedie Vincenc královéhradeckého Klicperova divadla. Výlet do světa mužských sebestředností nabídla konverzační komedie Obraz Komorní scény Aréna z Ostravy, pohled na jednu rodinnou večeři zprostředkovala současná česká hra Pohřeb až zítra Švandova divadla na Smíchově a na dobu, kdy se zdálo všechno možné, zavzpomínala hudební komedie Městských divadel pražských 60’s aneb Šedesátky. Do 60. let minulého století diváky přenesl také pořádající soubor Východočeského divadla, který do soutěže vyslal komedii podle slavného Formanova filmu Hoří, má panenko!

  Ředitel VČD Petr Dohnal vítá ministra kultury Ilju Šmída. FOTO MICHAL KLÍMA

  Z těchto sedmi soutěžních titulů si nakonec aspoň jednu z cen odneslo hned pět inscenací. Nejvíce – tři – jich získala brněnská inscenace režisérky Hany Burešové Dotkni se vesmíru a pokračuj. Komedií roku 2017 se však stala komedie její domovské scény, pražského Divadla v Dlouhé, Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾ v úpravě a režii moderátora večera Miroslava Hanuše.

  Soutěžní komedie hodnotila odborná porota, která zasedala ve složení: recenzentka a předsedkyně činoherní komise Cen Thálie Jana Paterová, publicistka a dramaturgyně Divadla v Dlouhé Karola Štěpánová, kritik a dramaturg ČT Zdeněk A. Tichý, režisér a překladatel Jaromír Janeček, jenž nahradil původně avizovaného překladatele Michala Zahálku, který svou účast na festivalu bohužel musel kvůli náhlému onemocnění odřeknout, a dramaturg Městského divadla Brno a pedagog JAMU Miroslav Ondra. Alternativou odborné poroty byla stejně jako v minulých ročnících studentská porota sestavená tentokrát studentkami Masarykovy univerzity Brno, Univerzity Pardubice a Univerzity Palackého v Olomouci. Své hlasy samozřejmě odevzdávali i sami diváci.

  Dramaturgyně pražského Švandova divadla Martina Kinská přebírá ocenění studentské poroty pro komedii Pohřeb až zítra od její porotkyně, studentky Masarykovy univerzity Terezy Blažkové. FOTO MICHAL KLÍMA

  Vedle tradičních festivalových cen – Komedie roku, Ceny odborné a studentské poroty, Cena diváků a Ceny za nejlepší herecké výkony – byla posedmé v historii festivalu udělena také Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru v posledních letech. O držiteli této ceny, jejíž název je odvozen od sochy Genia sochaře Bohumila Kafky umístěné v průčelí historické budovy Východočeského divadla, rozhoduje akademie složená z kritiků, režisérů, divadelních publicistů a teoretiků. Jejími předchozími laureáty jsou Jiří Suchý, Lubomír Lipský, Jan Borna, David Drábek, Jan Vodňanský a Ivan Trojan. Ocenění doprovází cena v podobě jedinečné a každoročně nově realizované plastiky sochařky Kláry Klose.

  Novinkou 18. ročníku bylo předávání Ceny za nejlepší režii. Na většině festivalů se obvykle odměňují divadla a herci, přitom za každým dobrým hereckým výkonem, za výběrem a realizací inscenace stojí režisér. Jeho vize, akcentace tématu a použité výrazové prostředky jsou nezaměnitelné zejména u komediálního žánru. Novým oceněním jsme proto chtěli oboru režie vyjádřit náležitý respekt, odůvodnila navýšení festivalových cen dramaturgyně Jana Uherová.

  ///

  Během večera s vlastní písní vystoupila i herečka Kristýna Hulcová, která ve VČD hostuje v inscenaci Kalibův zločin. FOTO MICHAL KLÍMA

  Výsledky:

  Komedie roku 2017

  Sue Townsendová / Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾

  Úprava a režie Miroslav Hanuš

  Divadlo v Dlouhé, Praha

   Nejlepší ženský herecký výkon festivalu

  Kamila Sedlárová v roli Dawn v komedii Vincenc v režii Petra Štindla

  Klicperovo divadlo Hradec Králové

  Nejlepší mužský herecký výkon festivalu

  Petr Štěpán v roli Ing. Bohumila Plánovského, Ph.D. v komedii
  Dotkni se vesmíru a pokračuj v režii Hany Burešové

  Městské divadlo Brno

  Cena za nejlepší režii

  Hana Burešová za režii komedie Dotkni se vesmíru a pokračuj

  Městské divadlo Brno

  Cena odborné poroty

  René Levínský / Dotkni se vesmíru a pokračuj

  Režie Hana Burešová

  Městské divadlo Brno

   …

  Cena studentské poroty

  Natálie Kocábová / Pohřeb až zítra

  Režie Daniel Hrbek

  Švandovo divadlo na Smíchově, Praha

   Komedie diváků 2017

  Jiří Janků – Petr Svojtka / 60’s aneb Šedesátky

  Režie Petr Svojtka

  Městská divadla pražská, Divadlo ABC, Praha

  Cena Genia smíchu 2018

  Boleslav Polívka

  za neutuchající sílu komediálního talentu s přihlédnutím k postavě Burkeho
  v kultovním představení komedie Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho

   

  Herec Městského divadla Brno Igor Ondříček s cenami pro jejich komedii Dotkni se vesmíru a pokračuj. FOTO MICHAL KLÍMA

  ///

  Facebook festivalu: zde

  Více na i-DN:

  Bolek Polívka géniem

  GRAND Festivalu smíchu má o cenu víc

  • Autor:
  • Publikováno: 30. ledna 2018

  Komentáře k článku: GRAND Festival smíchu hlásí: Ze sedmi pět

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,