Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Fun Fatale

  Stereotypy ve vnímání mužské a ženské role fungují ve všech oblastech života, ale v cirkusovém umění měly ženy vždy výraznou a uznávanou pozici a byly vždy rovnoprávnými partnerkami svých mužských kolegů.

  Festival FUN FATALE navazuje na tradici Světového festivalu ženského divadla, který se donedávna konal jako bienále v Laponsku. Na scéně ale vystoupí jen ženy a dívky.

  Střední Evropa patří k oblastem, kde mají cirkusy dlouhou tradici. Nejsou ale vždy považovány za umění. Nemají své kamenné budovy podobné divadlům, jako jinde na světě, jsou odkázány na cestování se stany. Cirkusové dovednosti ale uměním jsou a máme možnost vidět je i jinde než ve stanu. Zvláště, když se posouváme ve vývoji směrem k cirkusu novému, tedy bez drezúry zvířat a hlavně s příběhem, s divadelním obrazem.

  Tento cirkus není jen sled technicky dokonalých čísel, ale hlavně divadlo provokující fantazii diváka použitím neobvyklých hereckých prostředků. Slovo DIVADLO znamená v češtině i jiných jazycích nejen představení, ale také budovu určenou k jeho předvádění. Když tedy považujeme nový cirkus za divadlo, prezentujeme jej v divadelní budově. A tou je Klub Mlejn v Praze-Stodůlkách. Divadlo s akrobacií, žonglováním, balancováním a dalšími prvky v podání žen a dívek z různých zemí světa bude k vidění od 1. února 2012.

  Na festivalu vystoupí zahraniční hosté:

  Ilona Jäntti z Finska se specializuje na vzušnou akrobacii hlavně na kruhu, laně a šálách. Její taneční zaměření se velmi promítá do výrazu v jejím pohybu. Choreografie jsou velmi neotřelé, elegantní a originální. V inscenaci Muualla využívá projekci, do níž sama sebe zakomponovala jako postavičku z animovaného filmu. Představení diváky přenese do světa, který baví děti i dospělé a z něhož se nikomu nechce zpátky.

  Jana Korb, německá akrobatka specializovaná na vzdušnou akrobacii všeho druhu, ale i párovou pozemní akrobacii. Jana, která má české rodiče, jezdí do Čech pravidelně a už několik let spolupracuje s klubem Mlejn. Vede zde často intenzivní workshopy a několikrát zde hrála své představení Paní Vladuš. Tentokrát představí svou novou premiéru s Názvem Paper Dolls (Papírové panenky).

  Alaide Ibarra původem z Mexika je absolventkou švýcarské klaunské školy Dimitri, specialistka na stoj na rukou ve všech jeho formách, uvede inscenaci A Diario. Výpověď dívky ve světě novinových článků odehraje Alaide sama v padesáti minutách, které naplní jak svérázným vtipem, tak mnoha různými pózami, jak jinak než hlavou dolů.

  Collectiff and then… jsou dvě akrobatky Francesca Hyde a Lucie N‘Duhirahe, které absolvovaly cirkusovou školu The Circus Space v Londýně, kde se specializovaly na partnerskou vzdušnou akrobacii na tzv. Cloud swing – prověšené lano. Zároveň v rámci festivalu povedou dvoudenní workshop specializovaný na tento v Čechách nezvyklý druh akrobacie. Jejich inscenace je inspirována dílem Harryho Enfielda Women, know your limits! Většina akcí se odehrává na „Double Cloud“ (dvojité prověšené lano).

  La Compagnie des pieds perchés je soubor dvou švýcarských umělkyň Morgane Widmer a Stéphanie N’Duhirahe. Morgane abslolvovala v roce 2009 L‘ESAC (Škola cirkusových umění v Bruselu) v Belgii a Stéphanie Cirkusovou školu v kanadském Quebecu. Stephanie v současnosti žije a pracuje v Praze. Foutaise (Bláznivost) představuje dvě lana a dvě ženy, které se splétají a rozplétají ve světě, který si samy vytvářejí. Jejich posedlost provazy, provázky a šňůrkami je opravdu vážná, chvílemi to vypadá, že už se z toho ani nevymotají, ale systém uzlů je tak promyšlen, že všechno dobře dopadne.

  Další texty přílohy

  Království vzdušné akrobacie

  Cirkus Mlejn

  Co je to nový cirkus

  Nový cirkus v Čechách a na Moravě

  • Autor:
  • Publikováno: 26. ledna 2012

  Komentáře k článku: Fun Fatale

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,