Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Festival při 30 stupních Celsia

  Festival Divadlo evropských regionů se letos konal v Hradci Králové už po třiadvacáté. Diváky uvítal omamnou vůní lip, neklamnou předzvěstí prázdnin. Navštívilo jej víc než 36.000 diváků, a to bez ohledu na žhavé letní dny, kdy teploměr stoupal  k 30 stupňům Celsia a mnohé by to táhlo spíše k vodě. Jako obvykle bylo hostitelským divadlem Klicperovo divadlo v úzké spolupráci s Divadlem Drak, které doplňoval bohatý program Open Air.

  Potěšitelný byl zájem mladých diváků, kterým byla vyhrazena především dopolední představení a již zmíněný Open Air. Královéhradeckým už se podařilo vypěstovat si silnou diváckou obec, která ani tentokrát nezklamala. Představení byla vesměs vyprodána, ať šlo o inscenace v Klicperově divadle, v nedaleké Besedě, Draku či jinde.

  Vloni bylo pro mne příjemným festivalovým překvapením vystoupení italských divadelníků s tradiční commedií dell´arte, letos mne ze zahraničních divadel nejvíce potěšili členové proslaveného brightonského souboru Spymonkey založeného v roce 1998 – čtyři performeři z Británie, Německa a Španělska, nositelé mnoha divadelních cen. Uvedli morbidní představení Shakespearovy vraždičky, tedy součet snad všech vražd v Shakespearových hrách, funkčně doprovázené filmovými záběry.

  Festivalu ale jako vždy dominovaly především české a moravské inscenace. Z nich musím v prvé řadě zmínit Olgu (Horrory z Hrádečku) Divadla Letí v režii Martiny Schlegelové s vynikající Pavlínou Štorkovou, bývalou hradeckou herečkou. O této inscenaci se již napsalo – nejen v DN – dost a dost. Právem. A tak přejdu k dalším svým festivalovým diváckým zážitkům.

  Mile mne zaujala inscenace Jiráskovy Lucerny pražského Divadla v Dlouhé v režii Hany Burešové, kterou řadím k nejlepším inscenacím uplynulé sezony. Režisérce se v dokonalé souhře s herci podařilo skloubit jemně ironický pohled současníka s pokornou službou klasickému dílu.

  Rovněž inscenace Ibsenovy Nory Divadla pod Palmovkou v režii Jana Nebeského vzbudila nadšený ohlas diváků, zejména díky nevšednímu výkonu Terezy Dočkalové v roli neustále proměnlivé Nory.

  Režiséru Břetislavu Rychlíkovi se ve spolupráci s výbornými herci Klicperova divadla podařilo divadelně zvýraznit politickou rovinu nové Kohoutovy hry Vítězný únor, a ukázat tak pozlátko vznešených cílů a plamenných projevů iniciátorů převratu 25. února 1948 a jejich skutečný cíl – uchopení moci.

  Dalším z vrcholů festivalu byla pro mne inscenace Spalovače mrtvol ostravského Divadla Petra Bezruče v režii Jakuba Nvoty s Norbertem Lichým v hlavní roli. Ač těžko kdokoli z mé generace dokáže „odpárat“ tuto látku od znamenitého Herzova filmu s Rudolfem Hrušínským, nebo možná právě proto, ocenila jsem původní, od filmu neodvozený přístup ostravských inscenátorů. V jejich adaptaci se dostal do popředí národnostní motiv, který je významný i ve Fuksově novele. Onu hrůznou proměnu spořádaného člověka ve vraha své ženy a syna zvládl Norbert Lichý s obdivuhodným hereckým mistrovstvím, kterým ve své věkové kategorii disponuje dnes v českém prostředí snad jen on.

  V tomto svém krátkém výčtu pozoruhodných inscenací letošního festivalu nemohu na závěr opominout promyšlenou Krobovu inscenaci Havlovy Asanace s herecky přesně vystiženými typy postav Havlovy hry v podání Jana Sklenáře, Františka Staňka, Kamily Sedlárové a Jiřího Zapletala.

  Třiadvacátý festival Divadlo evropských regionů se vydařil.

  ///

  Více na i-DN:

  Začíná Divadlo evropských regionů – Klicperovo divadlo

  Začíná Divadlo evropských regionů – Divadlo Drak

  Dnes začíná Divadlo evropských regionů – Open Air Program

  ///

  Denní reportáže:

  Fragmenty z Hradce (No. 1)

  Fragmenty z Hradce (No. 2)

  Fragmenty z Hradce (No. 3)

  Fragmenty z Hradce (No. 4)

  Fragmenty z Hradce (No. 5)

  Fragmenty z Hradce (No. 6)


  Komentáře k článku: Festival při 30 stupních Celsia

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,