Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Festival Palm Off Fest

  Setkání divadel střední Evropy, Divadlo pod Palmovkou, 23. května−6. června 2016

  První ročník mezinárodního festivalu Palm Off Fest vznikal narychlo a hekticky, nicméně nabídl pozoruhodný a dramaturgicky sourodý vzorek současné divadelní tvorby, především z polských divadelních scén. Kromě jiného Ibsenova Nepřítele lidu v režii Jana Klaty z Národního Starého divadla v Krakově a Schwabovy Prezidentky, inscenaci Krystiana Lupy z Polského divadla ve Vratislavi. A jako nezanedbatelný bonus osobní přítomnost obou režisérů a otevřené debaty s nimi. Možnost konfrontace, a kupodivu nejen divadelních přístupů, ale i pohledů na současnou vyhrocenou společensko-politickou situaci v Evropě a v zemích střední Evropy zvlášť, byla jednoznačně přínosem této přehlídky, ke které se vrátíme v příštím čísle ve speciální příloze nejen recenzemi uvedených inscenací, ale i velkými rozhovory s oběma zmíněnými režiséry.

  Klatův Nepřítel lidu měl premiéru v minulém roce a je skvělým příkladem toho, jak může divadlo na základě klasického textu reagovat na aktuální dění. Klata Ibsenovu hru a její postavy všelijak mystifikačně převrací a zpochybňuje, či dokonce paroduje, používá přitom citace nejrůznějších divadelních (na začátku dokonce i rozhlasových) klišé, hraje si s asociacemi, které prostředí i téma hry vyvolávají (některé z nich jsou přirozeně specificky polské a vysvětleny byly až při diskusi se souborem). Na jedné straně vzbuzuje nejistotu o tom, co že to vlastně na jevišti sledujeme, na druhé ale jasně staví konflikt dvou bratrů a dvou společenských postojů, aniž by některému stranil. Jako by chtěl říct: skutečnost, v které se nacházíme, je opravdu hodně divná a hodně složitá – a nemá jednoduchá řešení.

  Lupově dokonale vystavěné a herecky zvládnuté inscenaci Prezidentky se dalo vytknout (s nadsázkou) pouze datum její premiéry. Vznikla před sedmnácti lety. Sám režisér v posledním roce s ohledem na politickou situaci v Polsku i Evropě radikálně změnil svůj odtažitý postoj ke společenskému dění a radikalizoval i svůj pohled na funkci divadla. Prezidentky, v nichž se rafinovaně potkává a protíná několik časoprostorů, jsou velmi nadčasovou režijní prací, jen jejich promyšlený řád působí v současném kontextu trošku akademicky.

  Doufejme, že podobná setkání se sousedními divadelními kulturami umožní Palm Off Fest i v příštích letech.DN

  • Autor:
  • Publikováno: 6. června 2016

  Komentáře k článku: Festival Palm Off Fest

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,