FESTIVAL: Ohlédnutí za Poděbradskými dny poezie
Festival Poděbradské dny poezie se konal ve dnech 24. – 27.dubna už po dva a šedesáté. Jeho páteří bylo již tradičně Fórum přednesu poezie a prózy, soutěžní přehlídka uměleckého přednesu studentů hereckých škol, mladých profesionálů a vítězů prestižních amatérských recitačních soutěží. Účastníci festivalu byli i svědky udělování Křišťálových růží a následného sázení růží opravdových na nádvoří poděbradského zámku, které trvale připomíná všechny oceněné v této kategorii.
V klání Fóra přednesu poezie a prózy se letos stala v 1. kategorii Laureátkou slovenské Ceny Vladimíra Ruska Barbora Beňatinská z Konzervatória Petra Dvorského v Košicích a Cenu publika získal Radim Tvarůžek z Konzervatoře Brno, který též obdržel Cenu SLOVO a HLAS. Cenu Českého rozhlasu získala Františka Zikánová ze ZUŠ Biskupská v Praze. Prémie slovenského Literárného fondu za mimoriadny umelecký výkon připadla Johanně Brieškové z Konzervatória Petra Dvorského v Košicích, o další tři se podělili studenti Konzervatoria v Bratislavě (za dramaturgiu – Izabela Jurkuliaková, za voľbu výrazových prostriedkov – Dominik Bolega a Cena Rozhlasu a televízie Slovenska připadla Dhani Hajdin. Ve 2. kategorii se stal Laureátem Ceny Vladimíra Justla Josef Kačmarčík, absolvent DAMU. Další prestižní Cenu Karla Högera získal loňský Laureát Ceny Vladimíra Justla, mladý profesionální herec, Vít Roleček. Cenu publika si odvezla Júlia Micíková, studentka Akadémie umení v Banské Bystrici, která obdržela i slovenskou prémii za voľbu výrazových prostriedkov. Anna Suráková z téže školy obdržela prestižní Cenu Viliama Záborského a prémii za mimoriadny umelecký výkon. O další ceny se podělili: z DAMU Anna Mikušťáková (Cena Českého rozhlasu) a Agáta Mašková (Cena SLOVO a HLAS), další studentka Akadémie umení v Banské Bystrici Vanesa Šanková obdržela prémii za dramaturgiu a posluchač FF UK v Praze Alexander Koukol získal Cena Rozhlasu a televízie Slovenska. Závěrečný koncert připravila Apolena Veldová ve spolupráci s mladým plzeňským skladatelem a multiinstrumentalistou Albertem Pechmanem.
Festival dále nabízel bohatý doprovodný program, který byl ve znamení autorské poezie. Básnická zastavení se nesla v duchu současníků i v duchu jubileí již zesnulých domácích i světových autorů.
Zahájení v obřadní síni poděbradské radnice bylo věnováno poezii S. K. Neumanna, který se narodil před 150 lety. Pořad Z lesů, vod a strání připravil Josef Kačmarčík s Ninou Martínkovou a se členy Hereckého studia Elišky Peškové v Praze. Následoval koncert kapely Bohadlo se zpěvačkou Pavlínou Jíšovou a večer uzavřelo setkání se slovenským básníkem a historikem Jozefem Leikertem a jeho poezií. Pořad s názvem Bežať láske oproti připravila, moderovala a spolu s autorem recitovala Marta Hrachovinová.
Následující den se s velkým ohlasem setkala inscenace pohádky Pták Ohnivák a liška Ryška se studenty VOŠH v režii Tomáše Běhala a Richarda Mašky. Cyklus Vizitky již tradičně představil inscenovanou – většinou autorskou poezii – studentů hereckých škol z Čech i Slovenska (letos to byly vizitky Konzervatoře Brno s pořadem Jsem citlivá bytost aneb srdce nezná mapu, bratislavské VŠMU s pořadem Písně o lásce a smrti korneta Krištofa Rilka, Pražská konzervatoř s autorskou poezii Napsaly, napsaly jsme… a VOŠH s autorskou poezií v pořadu O KlaHoMa).
Inovativní akcí letošního festivalu bylo poetické putování od 1. náměstí poděbradského zámku k Havířskému kostelíku s několika inspirativními zastaveními, kde putující diváky očekával saxofonový kvartet žáků poděbradské ZUŠ Otakara Vondrovice i poezie jubilantů Kennetha Rexrotha, Vladimíra Holana a Jacqese Préverta v podání Martiny Maškové, Víta Rolečka, Víta Maloty a Elišky Nedvědové. V cíli putování u Havířského kostelíka překvapil happening věnovaný slam poetry a improvizované autorské poezii, mj. s vyhlášeným slamerem Anatolem Svahilcem.

Letošní ocenění Křišťálová růže získali Vladimír Jedľovský, Valérie Zawadská a Ivan Trojan Foto Zdeněk Frejvald
Pro diváky je nejatraktivnější Slavnostní večer předávání Křišťálových růží, nejvyššího ocenění za zásluhy o obor uměleckého přednesu. Toto udílení provází „laudatio“ každého ze tří nominovaných od význačných osobností spojených s oborem, a také krátké vystoupení každého oceněného umělce. Před plně obsazeným sálem zámeckého divadla převzali letos cenu z rukou starosty města Poděbrady Roman Schulze a ředitelky festivalu Marty Hrachovinové za Českou republiku Valérie Zawadská a Ivan Trojan a ze Slovenska Vladimír Jedľovský. Pochvalnou řeč k nim měli Lída Engelová, Aleš Vrzák a Alfréd Swan. Po skončení pořadu následovalo již tradiční sázení živých růží do rozária na 1. nádvoří poděbradského zámku, které jsou trvalou připomínkou každého oceněného umělce. Každá zasazená růže nese jméno umělce či umělkyně.
Komentáře k článku: FESTIVAL: Ohlédnutí za Poděbradskými dny poezie
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)