Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Festival Divadlo začne ve středu

  Jubilejní 20. ročník mezinárodního festivalu DIVADLO začne v Plzni již ve středu 12. září.

  Jiří Lábus, Petra Hřebíčková a Ivan Trojan ve vizuálu Festivalu Divadlo 2012.

  Zahájí jej inscenace Čechovova Ivanova budapešťského Divadla J. Katony, která hostovala na mnoha festivalech několika kontinentů. Špičkový evropský režisér Tamás Ascher přenesl děj do ponurého prostředí socialistického Maďarska. Nejslavnější inscenace posledního desetiletí této první budapešťské scény využívá hereckého mistrovství, senzibility a energie souboru a inscenuje Ivanova jako precizně vedenou choreografii silných citů a vášní. Soubor s ní objel celý svět, je hvězdným příkladem moderního činoherního herectví, uvádí dramaturgyně Kamila Černá.

  Tamás Ascher přenesl děj Ivanova do ponurého prostředí socialistického Maďarska. FOTO SZILAGYI LENKE

  Ve středu také proběhne v Divadle Hybernia pražské představení ruské inscenace Otmorozki / Parchanti slavného režiséra Kirilla Serebrennikova v podání moskevského Sedmého studia. Tato inscenace z prostředí současných pouličních demonstrací za spravedlnost, která obdržela prestižní ruské divadelní ocenění Zlatou masku, bude pak k vidění v Plzni o den později.

  Do 16. září připravil festival DIVADLO pro své návštěvníky v hlavní části celkem přes 40 představení předních zahraničních a domácích divadel, v rámci Epilogu pak 17. a 20. září dvě další. K zahraničním lákadlům letošního ročníku patří také inscenace dle filmu Ingmara Bergmana Šepoty a výkřiky Maďarského divadla v Kluži, multimediální monodrama Sunken Red divadla Toneelhuis z belgických Antverp a RO Theater z Nizozemí kombinující několik druhů speciálních projekcí a inscenace Kukura bratislavského Divadla Aréna v režii Rastislava Balleka.

  Z domácího programu diváci uvidí výběr toho nejzajímavějšího, co vzniklo za poslední sezónu – Pražské komorní divadlo, Slovácké divadlo, Divadlo v Dlouhé, Dejvické divadlo, Divadlo Husa na provázku, Národní divadlo moravskoslezské, Divadlo Reduta – Národní divadlo Brno, Naivní divadlo a inscenace hostujících plzeňských divadel. Nabídku tradičně doplní off program – soubory VOSTO5, Handa Gote, Boca Loca Lab, Buranteatr, DAMU – Divadlo DISK a Športniki, taneční, pohybová a multižánrová představení připravená občanským sdružením Johan (například Lenka Bartůňková, Lachende Bestien, VerteDance, Divadlo Archa) a dále workshopy, výstavy, projekce filmů i křest knihy Václava Havla O divadle.

  Vstupenky na festival jsou v prodeji v síti www.plzenskavstupenka.cz.

  Více informací o programu na: www.festivaldivadlo.cz.

  ———————-

  Program prvního festivalového dne 12. září

  Již první festivalový den 12. září nabídne bohatý program, který začne v 16 hodin v Komorním divadle. Jako vůbec první z domácích souborů se zde představí Slovácké divadlo z Uherského Hradiště s inscenací Kalibův zločin režiséra J. A. Pitínského. Pitínský ze silného příběhu muže, jehož nerovný sňatek a následné intriky tchýně dovedou až k tragickému konci, vytvořil dynamické drama s folklorizujícími prvky a překvapivě i s odkazy na postupy tradičního asijského divadla, uvádí dramaturg Jan Kerbr.

  V 17 hodin proběhne první představení pod širým nebem v Americké ulici u pomníku – Lenka Bartůňková zde uvede jako součást programu připraveného o.s. Johan taneční sólo Lagrima, které mělo premiéru na světové výstavě EXPO v Šanghaji 2010. Poté bylo upraveno pro francouzský festival Small is beautiful na schody Saint Charles Stairs v Marseille.

  Soubor Boca Loca Lab v inscenaci Požár představí od 19 hodin v Divadle Alfa divadelní kroniku evropské společnosti přelomu 19. a 20. století. Pokrok, technika, politika, láska a dějiny vyjádřené přesně dávkovanými slovy, tóny, gesty a pohyby – jde o další originální divadelní kompozici režiséra Jiřího Adámka, říká Jan Kerbr.

  Druhým představením, které pro první festivalový den připravilo o.s. Johan, tentokrát do svých domácích prostor nádraží Jižního předměstí, je od 20 hodin inscenace 120 dnů svobody pražského souboru Lachende Bestien. Tématem veselohry založené na díle markýza de Sade s podtitulem „v každém člověku dříme prase“ je lidská svoboda a překračování norem – společenských i divadelních. Představení je určeno divákům starším 15 let.

  Pražská DAMU přiveze do Plzně v 21 hodin do prostor Světovaru inscenaci režiséra Jiřího Havelky Já, hrdina, která je rekonstrukcí činů bratří Mašínů. Autorský projekt poskytuje maximálně objektivní prostředí pro rozřešení jednoduché, ale vyhrocené otázky: VRAH nebo HRDINA? Nic než fakta. Udělej si názor. A pak ho změň, uvádí Jan Kerbr.

  Z inscenace Otmorozki – odehrávající se v prostředí současných pouličních demonstrací v Rusku. FOTO archiv festivalu

  Otmorozkitrailery:

  http://www.youtube.com/watch?v=UhAgfybqU9Q

  http://www.youtube.com/watch?v=fvLVG9gFSt8

  Sunken Red – trailer: http://www.youtube.com/watch?v=z53SE9UalRE

  Kukura – TV spot: http://www.youtube.com/watch?v=h7DnCnkyv4k


  Komentáře k článku: Festival Divadlo začne ve středu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,