Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Dusíkovo divadlo Čáslav

  Jedno z nejstarších divadel v Česku bylo postaveno z popudu čáslavských občanů a otevřeno roku 1869. Když Bedřich Smetana v roce 1868 poklepával na základní kámen Národního divadla, v Čáslavi už probíhaly dokončovací práce! říká s úsměvem jednatelka společnosti Dusíkovo divadlo Čáslav, s. r. o., Eva Albrechtová. Stavba postavená architektem Josefem Spudilem v duchu romantického historismu je pojmenována po světově proslulém klavíristovi a čáslavském rodáku Janu Ladislavu Dusíkovi. Už od počátku se jednalo o stagionu, kde vedle zájezdových představení své umění předváděli zejména čáslavští ochotníci.

  V průběhu bujaré silvestrovské noci roku 1922 divadlo vyhořelo. Zachovány zůstaly pouze obvodové zdi. Díky obdivuhodné solidaritě čáslavských občanů se podařilo budovu pozvednout z trosek (autorem nové podoby divadla byl Bohumír Kozák) a již v roce 1924 do Čáslavi opět vstoupila jevištní múza. Vedle hlavního sálu s kapacitou 445 míst se po čase zřídila i Malá scéna pro 99 diváků.

  Po sérii dílčích oprav byla roku 2010 zahájena zásadní rekonstrukce divadla, rozdělená do tří etap. Dokončena by měla být v roce 2019, kdy Dusíkovo divadlo oslaví 150 let od svého otevření. Rekonstrukci kompletně financuje město Čáslav, které si na tuto nákladnou akci vzalo úvěr. Zbavili jsme se hnusného zeleného lina na podlaze a koženkových sedaček! raduje se Albrechtová. Podařilo se nám vybudovat nové šatny v těsném zázemí jeviště, významně se také usnadnil přesun kulis – z příjezdového dvora a na jeviště je to nyní zhruba jenom dvacet metrů, pokračuje jednatelka. Nejdůležitějším počinem prvních dvou etap rekonstrukce byla velkorysá dvoupodlažní přístavba vyprojektovaná brněnským studiem Burian-Křivinka. Roku 2016 získala Cenu Klubu za starou Prahu, přičemž podle poroty se tvůrcům podařilo vkusně a originálně propojit moderní architekturu s historickou stavbou. V přístavbě otevřené veřejnosti v roce 2012 se nachází Nová scéna pro 165 diváků. Jedná se o multifunkční sál, kde se konají všemožné společenské akce, od koncertů vážné hudby, přes jednání zastupitelstva po předávání maturitních vysvědčení. V průběhu třetí etapy rekonstrukce, probíhající od letošního roku, dojde k repasi diváckých sedadel v hlavním sále, obnově štukové výzdoby, opravě technického zázemí – trampoty způsobují kupříkladu nedoléhající dveře do sálu, zlepšení by se mělo dočkat i osvětlení v divadelním foyeru, kde se často konají výstavy.

  Historická budova Dusíkova divadla v Čáslavi FOTO Eliška Fuxová

  Přístavba z roku 2012 FOTO Eliška Fuxová

  Dílna údržby FOTO Eliška Fuxová

  Osvětlovací a zvukařská kabina FOTO Eliška Fuxová


  Komentáře k článku: Dusíkovo divadlo Čáslav

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *



  Obsah,