Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Druhý plzeňský pokus o nového ředitele

  Plzeň se pouští do dalšího pokusu vybrat nového ředitele Divadla J. K. Tyla. Speciální třináctičlenná komise se sejde v prosinci, vhodné kandidáty už oslovila. Ti se mohli do 29. listopadu přihlásit do uzavřeného řízení a zaslat své koncepce.

  Interiér Velkého divadla J. K. Tyla v Plzni. FOTO archiv DJKT

  Interiér Velkého divadla J. K. Tyla v Plzni. FOTO archiv DJKT

  Plzeňská radnice zatím nebude uvádět jména oslovených ani jejich počet, řekla náměstkyně primátora pro kulturu a předsedkyně výběrové komise Eva Herinková (ČSSD). Podle neoficiálních informací bylo vytypováno pět osob.

  Vhodné kandidáty komise vybrala na dvou pracovních schůzkách a poté byli osloveni. Do 29. listopadu měli čas, aby se přihlásili a odevzdali své koncepce a všechny materiály, uvedla Herinková. Komise si nyní dokumenty prostuduje a během prosince se sejde a vybere vhodného kandidáta. Nový ředitel by měl do funkce nastoupit 1. září 2014.

  Konkurz na šéfa divadla se koná už podruhé, letos v září komise nevybrala žádného z pěti přihlášených uchazečů. Poté doporučila, aby řízení bylo uzavřené a sama vyzvala konkrétní osobnosti, aby se přihlásily. Samotný výběr – jak už jsme na i-DN uváděli –  provází diskuse i kritika, která se týká především složení výběrové komise. Herinková byla opakovaně kritizována pro malé zastoupení odborníků a jejich jednostranné zaměření na žánr opery. Složení komise i postup při výběru ředitele se nelíbil řadě plzeňských zastupitelů. A nejen jim, ale například i bývalému šéfovi DJKT a nyní řediteli Národního divadla Janu Burianovi, za něhož se hledá náhrada. Burian má výhrady k tomu, že v komisi je málo odborníků, chybí v ní ekonom a zkušení manažeři divadel. Konkurz se podle něj dělá ve zbytečném spěchu.

  Po odchodu Buriana letos v létě byl dočasně pověřen vedením plzeňské scény Ilja Racek. Ten převzal těžký úkol, a sice přípravu stěhování Komorního divadla do nyní budovaného nového objektu. Tam má divadlo začít fungovat od září 2014, je ale možné zdržení. Na radnici se totiž vedou spory o financování více prací, které se v souvislosti s výstavbou objevily a navyšují tak nasmlouvanou cenu stavby.

  /Z Divadlo.cz převzal a zpracoval hul/

  ///

  Více na i-DN:

  Nový ředitel až za rok?

  Třináctka pro Plzeň

  Natália Deáková bude šéfkou činohry DJKT

  Dočasným ředitelem DJKT by měl být Ilja Racek

   

  • Autor:
  • Publikováno: 30. listopadu 2013

  Komentáře k článku: Druhý plzeňský pokus o nového ředitele

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,