Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Do Pekingu a zase zpátky

  Výstava, která cestovala do Pekingu a nevystavená zase zpět, se nyní představuje v Galerii AMU. Jedná se o ojedinělý projekt prezentace současné tvorby čtyřiceti pěti studentů oborů Fotografie (FAMU), Scénografie (DAMU) a Skladby (HAMU) pod vedením kurátorky Heleny Musilové, scénografky Jany Zbořilové a hudebního skladatele Michala Rataje.

  e-ztracená výstava_front

  Ztracená výstava je vzpomínkou na přípravu vstupu do říše středu a příběhem o zbloudilých uměleckých dílech, které se nikdy nedostaly ke svému cíli. Výběr současných studentských prací byl určen k prezentaci pražské Akademie múzických umění v galerii China Czech Contemporary v Pekingu. Jelikož byl celý transport neočekávaně zadržen na celnici v Xingangu, mohou být tato díla poprvé spatřena až nyní v Galerii AMU.

  Výběr z prací studentů oboru Fotografie pro výstavu v Pekingu sestavil teoretik fotografie a bývalý vedoucí katedry fotografie FAMU Robert Silverio. Adaptaci výstavy do prostoru galerie AMU připravila teoretička umění, kurátorka a pedagožka katedry fotografie FAMU Helena Musilová. Na výstavě můžeme vidět širokou škálu děl, od těch vzniklých klasickou analogovou technikou až po digitální obraz včetně videí, projekcí a všech jejich možných derivací. Podobně široká je také tematická, obsahová a formální stránka prací – od živé fotografie po inscenovanou a manipulovanou v prostředí počítačových programů. Jako celek fotografická expozice reaguje na současný stav na výtvarné scéně a ukazuje, jak se rozšiřuje médium, které za fotografii označujeme, říká Helena Musilová.

  Scénografickou expozici DAMU připravila se svými studenty scénografka a vedoucí ateliéru Jana Zbořilová. Část kreseb, objektů a fotografií, které tato výstava představuje, vytvořili studenti speciálně pro výstavu v Číně a prezentují jimi své myšlenkové i praktické postupy během výuky i tvorby. Zajímavé jsou především ukázky realizací z netradičních materiálů i neobvyklých pracovních postupů.

  Výstava je doprovázena zvukovými stopami, které vycházejí z elektroakustické hudby a zkoumají vztah hudby a technologií. Přímo pro tento účel je zkomponovali studenti katedry skladby HAMU pod vedením hudebního skladatele Michala Rataje.

  Netradičně je též možné zhlédnout některé exponáty mimo výstavní prostory Galerie AMU. Na nádvoří Lichtenštejnského paláce nalezneme relikty zabalených uměleckých děl ve stavu připraveném pro transport a návštěvníci zde mohou také na vlastním těle vyzkoušet zážitek zvukové instalace Brána skladatele Jakuba Rataje.

  Ztracená výstava (Do Pekingu a zase zpátky)

  2. 4. – 27. 4. 2014

  Participující umělci: Michal Adamovský, Paulína Bočková, Michaela Čejková, Dora Dernerová, Alžběta Diringerová, Jan Douša, Alena Dziarnovich, RuneEgenes, MaríaElínardóttir, Olga Ermakova, Dan Friedlaender, Jovana Gospavič, Albert Grøndahl, Tereza Havlínková, Dominik Hejtmánek, Ludmila Kadlecová, Silvie Kořenková, Lenka Kristiánová, Mariana Kuchařová, LaliLaytadze, Chiawen Lin, Andreas Loucaides, Olga Macutkevič, Jan Maštera, TeodorikMenšl, Pavel Morávek, Eleanor Pinkava, Tereza Příhodová, UrškaSavič, Nina Schacht, Marcel Stecker, Kamila Šárková, Vladimír Šigut, Jan Šimánek, Nina Šperanda, Ján Tereba, TadejVindiš, Martin Vosáhlo, Adéla Vosičková, Kateřina Zahradníčková, JunshengZhou.

  Zvukové stopy připravili a v rámci společné performance budou účinkovat: Eliška Cílková – citera, live electronics, Jiří Lukeš – akordeon, live electronics, Jakub Rataj – zvukové předměty, live electronics, Michal Rataj – mbira, live electronics, Jan Trojan – kantela, live electronics

  Kurátoři: Helena Musilová (FAMU), Jana Zbořilová (DAMU), Michal Rataj (HAMU)

  Otevřeno denně kromě pondělí: 10:00–12:00 a 13:00–18:00

  Více informací:

  www.facebook.com/galerie.amu

  www.g.amu.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 31. března 2014

  Komentáře k článku: Do Pekingu a zase zpátky

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,