Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Munzarův Seifert ve Viole

  Koncert na ostrově, básnickou sbírku Jaroslava Seiferta z roku 1965, rozehráli v pražské Viole tři protagonisté: Luděk Munzar, Jitka Hosprová a Emil Viklický. Podobu komorního večera civilně deklamované poezie určil Luděk Munzar nejen jako recitátor, ale i jako režisér. Volba použitých prostředků byla neobyčejně střídmá a decentní, s minimem jakékoli divadelní stylizace. Jen prosté pódium, s jednou fotografií Střeleckého ostrova, stoleček, k němuž usedne recitátor, pianino pro Emila Viklického a židle pro Jitku Hosprovou, jež hlasem své violy, opěvované básníky všech věků, nevtíravě podkresluje poetický obsah.

  Luděk Munzar

  Luděk Munzar jako vypravěč Seifertových lyrických minipříběhů FOTO VIKTOR KRONBAUER

  Hudební dramaturgie podbarvuje nostalgickou náladu večera, zazní úryvky z Janáčkovy Vzpomínky, Ravelovy Pavany a z dalších děl Debussyho, Ježka, Klusáka i Viklického improvizací. Seifertova poezie se díky této prostinké antistylizaci zcela přirozeným způsobem dostává do centra pozornosti posluchače. Ideálním vypravěčem Seifertových lyrických minipříběhů, trsů vzpomínek stárnoucího básníka, se stává herec Munzar právě proto, že je to vypravěč osobně zaujatý. Přednáší Seifertův volný verš ztichle a neokázale, tu se špetkou ironie, ostychu či letmého pousmání. A ze slov, řazených do volného verše básníkem se stejnou prostotou, s jakou jsou o půl století později přednášeny na jevišti Violy, cítíme, že tu básnický a herecký subjekt vzácně splývají vjedno. Jako by nám Luděk Munzar vyprávěl příběh svého vlastního života.

  Divadlo Viola – Jaroslav Seifert: Koncert na ostrově. Režie Luděk Munzar, hudba Jitka Hosprová a Emil Viklický. Premiéra 23. října 2015. (Psáno z reprízy 24. listopadu 2015.)


  Komentáře k článku: Munzarův Seifert ve Viole

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,