Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadlo pod Palmovkou, Praha

  Budova Divadla pod Palmovkou vyrostla na místě zájezdního hostince U Deutschů, v jehož zahradním altánu se od padesátých let 19. století pořádaly divadelní produkce. Podnikatel a architekt Václav Romováček na počátku 20. století hostinec zbořil a přestavěl na hotel s moderním divadelním sálem. Po sérii neúspěšných pokusů vybudovat na Palmovce velkolepou operetní scénu se objekt stal majetkem sociální demokracie, která divadlo přeměnila na kino Svépomoc. Za války zde bylo skladiště wehrmachtu.

  V roce 1948 v budově zakotvil stálý umělecký soubor, který zdevastovaný interiér vlastními silami opravil. Pod názvem Divadlo S. K. Neumanna si scéna vybudovala poměrně velké renomé. Svůj současný název divadlo získalo v r. 1990.

  Velkou ránu Palmovce zasadila povodeň v roce 2002. Podlaha v sále se kompletně propadla, zničeno bylo zázemí umělců a většina technologie, říká dramaturg divadla Ladislav Stýblo. Zkáza se však na druhou stranu stala impulsem pro velkorysou rekonstrukci. Před povodní měl interiér divadla spíše komorní atmosféru. Nyní je zde více světla a vzdušnosti, pokračuje Stýblo. Velký sál s kapacitou 320 míst má po rekonstrukci mírnější elevaci, ve foyeru byly vybudovány nové stylové stropy, herecké šatny jsou komfortnější. Část elektrických rozvodů byla ze sklepa, kde je může ohrozit velká voda, přesunuta do přece jenom bezpečnějšího provaziště.

  V roce 2005 se v podkroví budovy otevřela Malá scéna s osmdesáti místy. Diváci k ní mohou dojet služebním výtahem, ale někteří (především ti mladší) se dole kasají, že si schody rádi vyšlápnou. Nahoře však svého úmyslu nejednou hořce litují.

  V roce 2013 dlouholetého ředitele divadla Petra Kracika vystřídal režisér Michal Lang. Jeho snaha vytvořit z Palmovky progresivní uměleckou scénu vedla k proměně skladby diváků. Střední generaci čím dál tím víc střídají mladí lidé, které přitahuje lehce provokativní nádech současného repertoáru divadla.

  Cyklus připravujeme ve spolupráci s divadelním oddělením Národního muzea

  Divadlo pod Palmovkou FOTO Jaro Dufek

  Krytý dvůr, sloužící jako sklad kulis FOTO Jaro Dufek

  Herecká místnost Foto Jaro Dufek

  Herecká šatna Foto Jaro Dufek


  Komentáře k článku: Divadlo pod Palmovkou, Praha

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,