Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadlo Plzeň 2012: Up & Down Jeleny Alexejevové

  Up: Odpad, město, smrt

  Tragický příběh, známý z Fassbiderova filmu, vyniká ryzí divadelností a vzrušuje nejednoznačností – charakterů, postojů k nim, dějových zvratů i scénického řešení.

  Netradiční rozložení sil: těžištěm inscenace – hrdinou – je slabá žena, de facto antihrdina – postava, která bývá běžně obětí.

  Vyzývavě divadelní forma, hlásící se ke kabaretu, nalézá oporu v excelentním hereckém ansámblu profesionálů, kteří zvládají stejně brilantně polohy hluboce dramatické jako cirkusové gagy anebo neformální komunikaci s publikem.

  ///

  Down: Europeana

  Pokus zobecnit a vyhodnotit zkušenost ze společensky-politického života Evropy 20.století je sám o sobě dráždivý a inspirativní. Jde přece o živé dějiny, jejichž plody sklízíme v 21.století.

  Groteskní přístup k danému tématu může být dozajista vhodným klíčem k jeho divadelnímu ztvárnění. Avšak režisér se vydal cestou ploché karikatury, která nepotřebuje ani herce ani rozvoj konfliktu. Děj ulpěl na mrtvém bodě. Všecko, co chtělo divadlo sdělit, je vyjeveno v první mizanscéně – dál už se pouze vrší kreace na téma absurdity toho, kudy kráčí Evropa. Žánr, který si zvolil režisér, se dá nejspíš označit slovem masturbace. Ostatně, do tohoto formátu lze zařadit i několik dalších inscenací, uvedených na festivalu – zřejmě je to v současnosti mainstrem, který avizuje krizi divala. Nejen českého ale například i holandského…

  /z ruštiny přeložila Vlasta Smoláková/


  Komentáře k článku: Divadlo Plzeň 2012: Up & Down Jeleny Alexejevové

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,