Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadlo Komedie opět součástí MDP

  Divadlo Komedie bude od 1. července opět součástí Městských divadel pražských (MDP). Rada hlavního města rozhodla o změně zřizovací listiny. Změnu dnes schválilo pražské zastupitelstvo. Podle nového šéfa MDP Daniela Přibyla by se Komedie měla zaměřit zejména na tvorbu pro mládež nad 12 let. Město také plánuje rekonstrukci divadla.

  FOTO ANDREAS PRAEFCKE

  Změnou zároveň přejde pod MDP objekt Komedie v Lazarské ulici, který má město v pronájmu od Generálního finančního ředitelství a nyní ho spravuje magistrátní odbor. Ten bude i nadále pokračovat v jednáních s GFŘ ohledně celkové rekonstrukce zanedbané scény, která by podle odhadů měla vyjít na 160 až 170 milionů korun.
  Podle radního pro kulturu Jana Wolfa (KDU-ČSL/Trojkoalice) nyní město spolu s vedením MDP vyjednávají s GFŘ rozsah rekonstrukce. Magistrát vychází ze studie, která navrhuje tři varianty rozsahu oprav. Nejdražší by umožnila prostor přestavět na různé druhy divadelní tvorby, zatímco u středně drahé varianty by scéna zůstala jenom pro činohru. Nejlevnější scénář počítá pouze se základními opravami nutnými pro to, aby divadlo vůbec mohlo fungovat.

  Divadlo Komedie, vstupní schodiště. FOTO archiv

  Podle loni vybraného nového ředitele MDP Daniela Přibyla v České republice schází „divadlo pro teenagery“ a Komedie by mohla tuto roli plnit. Kromě přípravy projektů pro mládež by se podle jeho plánu měla scéna zaměřit také na podporu mladých nezávislých tvůrců.

  Městská divadla pražská vznikla spojením několika divadel v roce 1950. Za legendárního ředitele Oty Ornesta, pod jehož vedením dosáhlo divadlo největšího věhlasu, hrál soubor na třech scénách − v divadle ABC, v Divadle Komedie a v Komorním divadle, později v divadlech ABC, Rokoko a v Divadle Komedie. Divadlo Komedie se od MDP oddělilo v roce 2002. Do roku 2011 zde sídlilo Pražské komorní divadla Dušana D. Pařízka, v letech 2012 – 2016 pak Company.cz.

  FOTO archiv

  Historie scény

  * Palác báňské a hutní společnosti v Lazarské ulici postavil architekt Josef K. Říha v letech 1928-1930. Do podzemí projektoval kino, z něhož se stal „nejkrásnější divadelní sál v Praze“ – tak se říkalo mramorem obloženému divadlu.

  * Rok 1930: do paláce se přestěhoval Vlasta Burian. Jeho scénu zavřeli nacisté, ale nevrátil se ani po osvobození: 24. května 1945 byl zatčen pro údajnou kolaboraci a týž den byla scéna přejmenována na Divadlo kolektivní tvorby. Po jedné sezoně DKT zaniklo a v prostoru začalo působit Nové veseloherní divadlo, jež mělo sídlo ve Stýblově paláci na Václavském náměstí.

  * V roce 1950 se prostor opět přejmenoval – na Divadlo komedie – a stal se jednou ze scén Městských divadel pražských – spolu s DK to bylo Komorní divadlo. Prvním ředitelem se stal Ota Ornest. Od sezony 1962/63 přibylo do svazku MDP Divadlo ABC a Divadlo Rokoko.Od roku 1972 Městská divadla pražská objekt nevyužívala, hostovalo zde Divadlo Jiřího Wolkera (dnes Divadlo v Dlouhé). Od roku 1974 bylo Divadlo komedie (a o dva roky později i Komorní divadlo) z provozních důvodů uzavřeno. Rekonstrukce se táhla do začátku devadesátých let (Komorní divadlo v Hybernské ulici už nikdy nebylo otevřeno). Prvním porevolučním ředitelem DK, který do prostoru vrátil divadelni provoz, byl od roku 1990 Jan Vedral, který divadlo přejmenoval na Divadlo K a odklonil se od komedií k náročnější dramaturgii.

  * Název Divadlo Komedie vrátil prostoru režisér Michal Dočekal v roce 1994 (v letech 1991 – 1993 působil spolu s Divadelním spolkem Kašpar v divadle Rokoko), který s režisérem Janem Nebeským vyhrál výběrové řízení na jeho provozování. Nový soubor byl složen především z Nebeského spolupracovníků a z herců Spolku Kašpar.

  * v roce 2002 se Divadlo Komedie od MDP oddělilo. Michal Dočekal odešel do Národního divadla jako umělecký šéf a do Divadla Komedie se po konkursním řízení dostalo Pražské komorní divadlo Dušana D. Pařízka a Davida Jařaba. Sídlilo a hrálo zde do června 2011. V letech 2012 – 2016 je (po složitých konkursních řízeních) nahradilo divadlo Company.cz.

  Více zde: http://www.mestskadivadlaprazska.cz/

  • Autor:
  • Publikováno: 26. dubna 2018

  Komentáře k článku: Divadlo Komedie opět součástí MDP

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,