Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadlo Antonína Dvořáka Příbram

  Základní kámen k příbramskému divadlu byl za účasti ministra zahraničních věcí slavnostně položen 1. května 1957. Hlavní architekt stavby Václav Hilský vytvořil koncept tří propojených bloků. V levém (z čelního pohledu) se nachází velký divadelní sál s kapacitou 600 diváků a kino pro 500 návštěvníků. Střední trakt v sobě ukrývá Malou scénu se zhruba 200 sedadly, velký – tzv. estrádní – sál a klubové místnosti. V budově napravo pak sídlí čtyřpatrový hotel.

  Umístění stavby na vyvýšené místo uprostřed sídliště Březové Hory mělo symbolický význam. Od hlavního vchodu do budovy divadla se totiž návštěvníkům naskýtá dokonalý pohled na jedno z významných poutních míst – Svatou Horu. Komunističtí ideologové se touto dramatickou diagonálou snažili v praxi demonstrovat tezi, že křesťanské kostely budou nahrazeny „kulturáky“ dělníků a rolníků. Osmého listopadu 1959 pak uvedením hry Františka Pavlíčka Labyrint srdce Městské divadlo Příbram (dnes Divadlo Antonína Dvořáka) otevřelo své brány.

  Budova Divadla Antonína Dvořáka, ve své době největšího kulturního domu v Československu, má přes všechny ideologické konotace nespornou architektonickou hodnotu. V roce 2006 proto byla na popud města Příbrami prohlášena za kulturní památku. Ve stejném roce také došlo k poslední významnější rekonstrukci velkého divadelního sálu – vyměnily se elektrické rozvody, klimatizace a divácké sedačky. Zásadní proměnou by však potřebovala projít Malá scéna, kde se z důvodu katastrofálního stavu interiéru i několik sezon nuceně nehrálo. Jak říká zástupkyně ředitele Anna Čiperová, projekt rekonstrukce Malé scény je již dávno hotový, nedostává se však potřebných financí.

  Divadlo coby kulturní dům FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Služební vchod FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Pracovní stůl malíře dekorací FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Herecká šatna FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Ze střechy je rozhled po celém městě FOTO DANA ČECHÁKOVÁ


  Komentáře k článku: Divadlo Antonína Dvořáka Příbram

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,