Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadlem roku je Divadlo pod Palmovkou

  V Divadle pod Palmovkou byly včera uděleny 27. Ceny divadelní kritiky (dříve nazývané Ceny Alfréda Radoka). Večer moderovali herci Divadla pod Palmovkou Jakub Albrecht a Tomáš Dianiška, který byl zároveň nominovaný v kategorii Poprvé uvedená česká hra roku 2018 za hru Pusťte Donnu k maturitě!, již uvádí divadlo ve svém podkrovním Palm Off Studiu. Cenu sice nedostal, společně s celým souborem Divadla pod Palmovkou si však vysloužil cenu za divadlo roku a také za inscenaci roku, jíž se stalo Shakespearovo Něco za něco polského režiséra Jana Klaty.

  Cenu za ženský herecký výkon obdržela Pavla Gajdošíková za Maryšu ve stejnojmenné inscenaci ostravského Divadla Petra Bezruče. Foto ČTK

  Dianiška si pak získal především uznání profesora Jana Císaře, který přišel cenu za nejlepší inscenaci předat a při té příležitosti prohlásil, že pozvání přijal jen kvůli tomuto hereckému zjevu: nebýt jeho všestranně talentované osobnosti, zůstal by prý doma s knihou. Zároveň poděkoval i za inscenaci této Shakespearovy hry, na niž podle svých slov čekal celý život. Vyhlášení výsledků doprovodily pěvecké vstupy hereček Eriky Stárkové a Terezy Volánkové a live cinema v podání herců Divadla pod Palmovkou Jana Huška a Terezy Dočkalové, vypůjčené z nové Klatovy inscenace Fausta.

  Ocenění za nejlepší herecký výkon získali Pavla Gajdošíková za Maryšu v inscenaci Janky Ryšánek Schmiedtové v ostravském Divadle Petra Bezruče a Saša Rašilov za Mefista ve Faustovi Jana Friče v pražském Národním divadle. Nejlepší prvně uvedenou českou hrou se stala Elegance molekuly, kterou její autor Petr Zelenka sám režíroval v pražském Dejvickém divadle. Cenu za scénografii obdržel Marek Cpin za scénu a kostýmy k inscenaci Mýcení v Divadle Na zábradlí. Za hudbu roku si ocenění odnesl Ivan Acher za operu Sternenhoch v Národním divadle. Talentem roku se stala herečka, zpěvačka a muzikantka Tereza Marečková.

  Ocenění za mužský herecký výkon si vysloužil Saša Rašilov rolí Mefista v inscenaci Faust pražského Národního divadla. Foto ČTK

  Největším zážitkem ze zahraničního divadla byla vyhlášena inscenace Shakespearova Richarda III. z berlínské Schaubühne am Lehniner Platz v režii Thomase Ostermeiera, kterou uvedl Pražský divadelní festival německého jazyka.

  Nejvíce nominací – šest – mělo pražské Národní divadlo, z toho čtyři Opera. Pět mělo Divadlo pod Palmovkou a třetí bylo Divadlo Na zábradlí se třemi nominacemi. S dvaceti nominacemi letos dominovaly pražské scény. Hlasy v tomto ročníku posbíralo 75 inscenací, 61 ženských a 81 mužských hereckých výkonů, 40 divadel, 48 poprvé uvedených českých her, 79 scénografií, 50 hudeb a 64 talentů. Rekordní počet hlasů v historii celé ankety vůbec získal Ivan Acher za operu Sternenhoch. O Cenách divadelní kritiky, dříve známých jako Ceny Alfréda Radoka, rozhodlo osmdesát kritiků a kritiček v anketě časopisu Svět a divadlo.

  Kompletní přehled nominací zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 18. března 2019

  Komentáře k článku: Divadlem roku je Divadlo pod Palmovkou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,