Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadla je třeba spravovat na úrovni 21. století

  Od prvních diskusí, jak moderně a třeba „evropsky“ řídit a spravovat divadelní instituce, uplynulo pětadvacet let. Většina divadel byla před dvaceti lety odstátněna a převedena do správy měst. V té době bylo jasné, že dojde také k reformě veřejné správy a že konečně se zřízením krajů musí dojít ke změně systému, který umožní nejen financování živého umění státem, kraji a městy společně. Šlo také o odstranění ekonomických, legislativních a organizačních bariér, o nichž je ostatně tato příloha.

  08-foto-lucie-jansch-o_fmt

  Před několika lety proběhla celostátní akce českých profesionálních divadel POMOZTE SVÉMU DIVADLU. Petici požadující změny a modernizaci podepsalo na 37 tisíc občanů. Petici projednal parlament a souhlasil s jejím obsahem. Současná vláda má ve svém programovém prohlášení závazek uvést potřebné změny do života.

  Všechny návrhy vycházejí také ze zkušeností v Rakousku, Německu a jiných evropských zemích. Posilují uměleckou svobodu a zaručují bezpečnou kontrolu nad veřejnými penězi.

  Nevím, z čeho plynou názory, že potřebné změny nejsou potřeba. To, že financování kultury tvoří jen malou část veřejných rozpočtů, přece neznamená, že kultura a profesionální umění hrají jen malou roli v kvalitě života společnosti. Obávám se, že jednou z příčin naší nehybnosti je naše malá sebedůvěra, že jsme schopni něco reformovat dobře. Pojďme se však, přátelé, méně bát. Ostatně v zemích, se kterými jsme v jedné unii, se to už osvědčilo.

  JAN BURIAN ředitel Národního divadla


  Komentáře k článku: Divadla je třeba spravovat na úrovni 21. století

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,