Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Děti už zavěsily přes devadesát vstupenek

  Již druhým rokem v Divadle Polárka úspěšně probíhá projekt Zavěšená vstupenka. Diváci mohou v rámci něj koupit o jednu vstupenku navíc a nechat ji zavěšenou ve foyer divadla. Díky každé z nich se potom může přijít na představení do Polárky podívat jedno dítě ze sociálně komplikovaných poměrů, které by se jinak do divadla nedostalo.

  V rámci projektu Zavěšená vstupenka mohou diváci koupit o jednu vstupenku navíc a nechat ji zavěšenou ve foyer divadla pro jedno dítě ze sociálně komplikovaných poměrů. Foto Divadlo Polárka

  Projekt je inspirován tradicí tzv. zavěšené kávy, která vznikla během druhé světové války v Itálii a postupně se rozšířila do celého světa. Cílem je umožnit dětem ze sociálně slabých rodin získat stejné kulturní zážitky s jejich vrstevníky. Od října 2017, kdy byl projekt zahájen, již diváci Polárky nakoupili více než 90 vstupenek, další pak věnovalo přímo divadlo.

  Kromě zábavy může divadelní představení přispět k osobnímu rozvoji malého diváka. Může pozitivně ovlivnit jeho vkus a hodnoty, podpořit fantazii, tematizovat důležité otázky, mezi nimiž nemalou roli hraje otázka svobodné lidské existence ve společnosti, uvádí dramaturgyně Polárky a koordinátorka projektu Karolina Ondrová.

  Pro děti, které se svými rodiči vstupenku zavěsí, může být tento projekt prvním setkáním s principy charity a anonymního obdarovávání potřebných. Na snadno představitelném příkladu si dítě může uvědomovat, že i kolem něj existuje neštěstí a chudoba, že nemusí jen pasivně přihlížet a že je v jeho moci dělat drobné radosti tam, kde to má smysl. Třeba přemluvit maminku, aby koupila jeden lístek navíc, aby se pak do modré sedačky mohlo posadit jedno dítě navíc.

  Dárce nedozví, kdo jeho vstupenku využil, děti však divadlu posílají obrázky inspirované zhlédnutým představením. Takto si zapamatoval Malou čarodějnici sedmiletý Filípek. Repro Divadlo Polárka

  Divadlo Polárka nyní nově navázalo spolupráci přímo s brněnskými neziskovými organizacemi, které pracují se sociálně vyloučenými rodinami a pomáhají dětem. Organizace si tím pádem mohou říct o vstupenky pro konkrétní děti na konkrétní představení odpovídající především jejich věku a pomoc tak dostává zase větší smysl. Do projektu se zatím zapojily neziskové organizace AGAPO, Armáda spásy, HoSt Home-Start ČR, Magdalenium, Paspoint, Ratolest Brno a Sdružení Petrov. Divadlo je ale připraveno navazovat spolupráci s dalšími, jejichž cílová skupina odpovídá cílové skupině Zavěšené vstupenky.

  Dalším krokem by mělo být rozšíření projektu do dalších divadel, zaměřených na dětské publikum. V tuto chvíli jednáme s Divadlem Drak v Hradci králové a Malým divadlem v Českých Budějovicích, ale projekt je otevřený všem podobně zaměřeným institucím, které o něj projeví zájem, doplňuje Jan Cimr, umělecký šéf Polárky.

  Zavěšenou vstupenku je možné zakoupit na pokladně divadla nebo online na stránkách projektu: www.divadlopolarka.cz/zavesena-vstupenka.

  Divadlo Polárka je profesionální brněnské dětské divadlo pro děti a mládež založené v roce 1999. Kompletní program divadla a další informace najdete na webových stránkách divadla www.divadlopolarka.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 19. února 2019

  Komentáře k článku: Děti už zavěsily přes devadesát vstupenek

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,