Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2021

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2021

ročník 30
16. 2.–1. 3. 2021
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Deník zloděje získal Cenu Grenouille

  Divadelní Cenu Grenouille pro nejlepší českou inscenaci frankofonní předlohy za rok 2017 získal Deník Zloděje společnosti Masopust s Miloslavem Königem a Martinem Dohnalem v režii Jana Nebeského. Organizátoři festivalu Sněz tu žábu tak ve čtvrtek 11. května v rámci slavnostního zahájení festivalu už potřetí ocenili snahu přibližovat co nejoriginálněji francouzský (nejen) divadelní svět českým divákům.

  Velmi si ceny vážíme, řekla při přebírání ceny umělecká ředitelka společnosti Masopust Tereza Marečková. FOTO KAREL ŽIŽKA

  Je to pozoruhodná inscenace, ve které se potkávají texty Jeana Geneta a českého barokního básníka Bedřicha Bridela, uvedl tajemník Ceny Grenouille Michal Zahálka při předání ocenění, které vytvořila výtvarnice Barbora Sléhová.

  Velmi si vážíme ceny Grenouille a děkujeme. Z francouzské jazykové a kulturní oblasti jsme čerpali už dřív, když jsme se intimně setkali a zase rozešli s jedinečným Paulem Claudelem, řekla při přebírání ceny umělecká ředitelka společnosti Masopust Tereza Marečková. Zatím to vždy bylo, stejně jako v případě Jeana Geneta v Deníku zloděje, setkání se zvláštní, obnaženou temnotou. Doufám, že se nám podobná setkání poštěstí i v budoucnu, dodala.

  Záběr ze slavnostního zahájení letošního festivalu v Divadle Alta v Praze. FOTO KAREL ŽIŽKA

  Organizátoři se snaží propojovat české a francouzské divadelní prostředí a Cena Grenouille má upozorňovat právě na nejzajímavější počiny českých divadel. Každý rok se jedná o zhruba třicet inscenací frankofonních předloh, vypočetl počet porotou sledovaných inscenací Michal Zahálka.

  Předchozí oceněné inscenace:

  2015 – Roger Vitrac: Viktor aneb Dítka u moci, režie Jan Mikulášek, Divadlo v Dlouhé, Praha

  2016 – Boris Vian: Pěna dní, režie SKUTR, Klicperovo divadlo Hradec Králové

  ///

  Více na i-DN:

  Francouzi zamíří o víkendu do Prahy

  Útržky z LE TISKu (No.1)

  • Autor:
  • Publikováno: 12. května 2018

  Komentáře k článku: Deník zloděje získal Cenu Grenouille

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,