Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Deklarace o spolupráci ČRo a HA

  V návaznosti na předchozí ujednání (s P. Duhanem) byla opět prodloužena spolupráce mezi Českým rozhlasem (nyní zastoupeným R. Zavoralem, novým generálním ředitelem) a Hereckou asociací. Preambule této dohody zní:

  Účelem uzavření této deklarace je vyjádřit připravenost zúčastněných stran ke vzájemné podpoře kontinuity tvorby regionální sítě divadel a při propagaci dalších dílčích aktivit, jako je Cena Thálie nebo udělování rozhlasové Ceny Thálie na festivalu Prix Bohemia Rádio. ČRo a HA jsou připraveny k výše uvedené spolupráci v rozsahu svých zákonných možností a ČRo současně dále v souladu se svými programovými možnostmi. ČRo, jehož posláním je poskytovat objektivní, ověřené, všestranné a vyvážené informace ve svém vysílání, je provozovatelem celoplošného rozhlasového vysílání. HA je nezisková organizace, jejímž posláním je realizace práv členů asociace v oblasti pracovní, sociální a mzdové, zájmů výkonných umělců. Je pořadatelem projektu udílení Cen Thálie. Zúčastněné strany touto deklarací vyjadřují svou připravenost ke vzájemné spolupráci v období 2016–2018.

  K čemu taková dohoda? Ukázala se velmi užitečná, když nedávno nezodpovědní zřizovatelé chtěli rušit stálé soubory v regionálních divadlech. Místní rozhlasová studia svými rozhovory s politiky či se zástupci souboru informovala diváky, kteří nám poté pomohli krizi stabilizovat. Herci v regionech mají minimální možnost prokázat svou kvalitu i v jiném prostoru než na jevišti. Je pro ně velmi nezbytné, že jsme s panem Zavoralem našli naprostou shodu v tom, aby regionální studia měla možnost s místními herci točit nejen informativní reportáže, ale také umělecké slovo v podobě četby na pokračování, interpretace poezie či rozhlasových her.

  Před třemi lety se podařilo zrealizovat zprvu spontánní nápad, aby i tato rozhlasová disciplína herecké profese byla oceněna Cenou Thálie. Nejprve Táňa Medvecká a poté Pavla Tomicová získaly od poroty prezidia HA Thálii za své výkony v rozhlasových hrách v rámci mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio. Letos naše porota ocenila výkon Viktora Preisse (v roli V. Talicha ve hře P. Moleka: Má protentokrát obsazená vlast) – nejen Cenou Thálie, ale i Cenou ředitele Intergramu – J. Simona. Převzal si je 5. října v Olomouci (kde byl festival uspořádán poprvé – po Poděbradech a Praze) – ve svém již 32. ročníku.

  Bohyni Thálii se u nás prostě daří…

  Jiří Hromada

  www.hereckaasociace.cz


  Komentáře k článku: Deklarace o spolupráci ČRo a HA

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,