Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Dědova mísa

  Už dlouho myslím na jeden námět – ať už k musicalu, hudebně scénické kompozici, opeře nebo kantátě: katechismus společenského chování s praktickými příklady, s drezúrou a hlavně se všemi hexenmajstry etikety od dob Il Cortegiano – Dvořan Baldassare Castiglioniho až po všechny ty Guty-Jarkovské, Olgy Fastrové a Špačky naší doby.

  Tak třeba Nová velká kniha etikety Ladislava Špačka – to je přímo ztělesnění vstřícnosti a opravdu upřímné snahy vyčíst z tváří establishmentu co je, a co není správné, a samozřejmě kdy a kde. Ale vidíme, že je Arbiter a arbiter, nebo spíše arbitřík, a také jsou dva odlišné póly jedněch, kteří poučují a zušlechťují lidskou smečku, a těch druhých, kterým je to lhostejné nebo přímo protivné. Já osobně ctím etiku Jaroslava Haška, který se posmíval Olze Fastrové a všem prvorepublikánským blbům, co se pohoršovali nad tím, když se někdo vysmrkal.

  Ladislav Špaček od toho není daleko, když nám dojemně líčí, jak seděl spolu s dalšími VIPy stísněně v přítomnosti následníka britského trůnu. Všichni si zřejmě kladli otázku, zda smějí dýchat v přítomnosti tak vysoké osoby, až jim nakonec princ sdělil, že i on se aspoň na chvíli cítí normálním člověkem. Autor knihy aplauduje podle staré logiky, že největšími udržovateli feudalismu jsou komorníci. Tisíckrát se opakovalo, že u nás byly zrušeny šlechtické tituly a vždy znovu se najde nějaký nový blb, který si potřebuje posílit skrytý poddanský komplex.

  Novou velkou knihu etikety navrhuji rozšířit o další situace – nejsme přece jenom tak často na rautech u prezidentů, ministrů a představitelů jurského parku aristokracie. Co tak třeba stanovit pravidlo, jak v maximální shodě s etiketou jíst v zajateckých táborech, v utečeneckých střediscích a v jiných méně atraktivních prostředích?!?

  Vizuální stránka knihy je nakonec to vůbec nejlepší, zejména pak půvabná trilingvní bezchybná moderátorka Jitka Novotná, kterou jsem učil ještě jako skromnou a znamenitou zpěvačku lidových písní ze Slovácka, odkud pochází. A tak volám podobně jako liška Bystrouška, když vybílila myslivnu, zanechala spoušť ve spíži a uviděla na střeše elegantního kocoura Fouska: Jitko, ty seš jediné fešák v celé té etiketové bódě!!! (parafrázovaný Těsnohlídek).


  Komentáře k článku: Dědova mísa

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,