Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Company.cz v Divadle Komedie v dubnu končí

  Soubor Divadlo Company.cz opustí pro nedostatek financí koncem dubna prostory pražského Divadla Komedie. Po uplynutí této doby mu totiž magistrát přestane dodávat potřebné peníze grant na provoz. Vzhledem k tomu, že dosud nebylo vypsáno výběrové řízení na nového provozovatele, divadelní prostor zůstane pravděpodobně do září prázdný.

  Soubor Divadlo Vompany.cz sídlí v Divadle Komedie od podzimu 2012. FOTO archiv Company.cz

  Soubor Divadlo Company.cz sídlí v Divadle Komedie od podzimu 2012. FOTO archiv Company.cz

  Do existenční nejistoty se Company.cz dostala na podzim roku 2014. Tehdy divadelní grantová komise hlavního města Prahy doporučila pro soubor Divadla Komedie nulovou dotaci. Nová komise pak v prosinci 2015 navrhla přidělit oproti 14 milionům potřebné dotace pouze 4,7 milionu korun s argumentem, že provozovateli v létě končí nájemní smlouva, a že tedy jde o dotaci na důstojné zakončení sezony.

  S částkou 4,7 milionu korun se však Komedie neudrží déle než do konce dubna. Vedení mělo k dispozici prosinec 2015 a leden 2016 k sehnání jakékoliv částky ze soukromých zdrojů k udržení Komedie alespoň do konce sezony. Všechny přijatelné možnosti byly bezúspěšně vyčerpány, oznámil soubor v oficiálním vyjádření.

  Ředitel Divadla Komedie a předseda Divadla Company.cz Vojtěch Štěpánek tak oznámil radnímu pro kulturu Janu Wolfovi a řediteli odboru kultury Františku Ciprovi, že soubor bude muset vypovědět podnájemní smlouvu a ukončit svou činnost v Divadle Komedie do konce dubna letošního roku.

  Company-logo

  Centrum východní dramatiky

  Společnost Divadlo Company.cz vyhrála výběrové řízení na provoz Divadla Komedie v roce 2011. Po dobu stanoveného pronájmu pobírala roční dvanáctimilionovou dotaci. Nové výběrové řízení na tento prostor radnice dosud nevyhlásila.

  Od září 2012, kdy Company.cz vystřídalo Pražské komorní divadlo Dušana D. Pařízka a Davida Jařaba, se v Komedii odehrálo 18 premiér. Tou devatenáctou a poslední bude 22. února premiéra hry Smrt Člověka-Veverky. Soubor pod vedením Vojtěcha Štěpánka se poslední roky profiloval jako Centrum východní dramatiky, zaměřoval se na nepříliš známá díla současných dramatiků z Polska, Slovenska, ale i třeba Makedonie. V Komedii odehrál pět světových premiér. O jeho budoucnosti mimo Divadlo Komedie zatím jasno není.

  Company-CVD-logo

  Jako první tuto zprávu přinesl internetový portál i-DNES.

  ///

  Více na i-DN:

  Praha rozhodla o kulturních grantech na rok 2016

  Divadlo Company.cz: Jak to vidíme my!

  Divadlo Company.cz v Komedii končí – TZ

  • Autor:
  • Publikováno: 8. února 2016

  Komentáře k článku: Company.cz v Divadle Komedie v dubnu končí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,