Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Cimrmani zahájili 50. sezonu

  Mé první setkání s Divadlem Járy Cimrmana se událo v létě 1988 na povinné středoškolské letní praxi v místním biografu v Horní Vltavici. Do kin tehdy přišla hořká filmová komedie Nejistá sezóna autorů Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka z téhož roku, která zachycuje problémy malého divadelního souboru při přípravě nové hry. Film obsahuje mnoho úryvků z her Divadla Járy Cimrmana a jedna z nich, Vizionář, je ve filmu prakticky celá.

  Sobota 1. října U Čápa v Příchovicích v Jizerských horách. FOTO JAN RAUS

  Sobota 1. října U Čápa v Příchovicích v Jizerských horách. FOTO JAN RAUS

  Takže je nabíledni, že živé divadelní představení na sebe nenechalo dlouho čekat. A po premiérové Hospodě na mýtince přibyla po téměř třech dekádách do mé sbírky Cimrmanovských klenotů kompletní sada všech 15 divadelních kusů, včetně odborných seminářů. Vše nezapomenutelné. Vzpomínky na  překladatele v zahraničním vysílání Československého rozhlasu Jaroslava Vozába, herce a dirigenta Pavla Vondrušku, vyučeného zámečníka Jana Kašpara, stejně jako obdiv ke všem stále hrajícím osobnostem tohoto českého divadelního kultu. Padesát let tvůrčí existence konsolidovaného a autorského souboru přineslo do životů několika generací vždy trochu inteligentního humoru, s nadhledem předhozeného divákovi k jeho dalšímu zpracování a použití. S tímto poselstvím, v tomto duchu a generačním spektru 0-100 let, proběhlo v sobotu 1. října 2016 v areálu U Čápa v Příchovicích v Jizerských horách slavnostní zahájení 50. jubilejní sezóny tohoto divadelně nesmrtelného souboru.

  Sobota 1. října U Čápa v Příchovicích v Jizerských horách. FOTO JAN RAUS

  Příchovice v Jizerských horách, sobota 1. října. FOTO JAN RAUS

  Asi není potřeba zevrubněji představovat Divadlo Járy Cimrmana v české kotlině. Troufnu si tipnout, že jméno nepůvabnější divadelní mystifikace či – slovníkem dnešní mládeže – absolutně cool faku českého všegénia Járy Cimrmana zaregistrovalo ve svém životě 9 z 10 obyvatel naší zemičky. Přes tři tisícovky účastníků, převážně cimrmanologů, mělo po celý den na výběr ze zajímavého programu.

  Za cimrmany přijely i elegantní veteráni z počátku minulého století. FOTO JAN RAUS

  Přijeli i elegantní veteráni z počátku minulého století. FOTO JAN RAUS

  Kromě spanilých jízd cyklistů na byciklech a elegantních veteránů z počátku minulého století či  pochodu v historických kostýmech nabídlo slunné horské odpoledne mimo jiné křest vzpomínkové knihy Půlstoletí s Cimrmanem či vyhlášení  vítězné hlášky ankety o nejoblíbenější výrok z her Divadla Járy Cimrmana, jejímž pořadatelem byl Český rozhlas Radiožurnál. Závěrem programu bylo možné zhlédnout představení Cimrman v říši hudby, které si mohli vychutnat nejen diváci v tanvaldském kině JAS, ale i posluchači Radiožurnálu. A to v přímém přenosu.

  Akci si mohli vychutnat nejen přítomní diváci, ale i posluchači Radiožurnálu. A to v přímém přenosu. FOTO JAN RAUS

  Akci si mohli vychutnat nejen přítomní diváci, ale i posluchači Radiožurnálu. A to v přímém přenosu. FOTO JAN RAUS

  Součástí celé akce byla také sbírka Cimrman pomáhá. Během soboty se vybralo neuvěřitelných 336 tisíc korun! Sbírka jako taková ale nekončí. Je možné dál přispívat, ať už na účet sbírky nebo dárcovskou SMS.

  Sobota 1. října U Čápa v Příchovicích v Jizerských horách. FOTO JAN RAUS

  Přes tři tisícovky účastníků, převážně cimrmanologů, mělo po celý den na výběr ze zajímavého programu. FOTO JAN RAUS

  Než se tady květnatě rozepisovat o tom, „jaké to bylo“, nabízím čtenářům i-DN udělat si deset minut pauzu na následující dva odkazy, ze kterých bude atmosféra každému ihned patrná:

  FOTO JAN RAUS

  FOTO JAN RAUS

  To nejlepší z oslav Půlstoletí s Cimrmanem v Tanvaldu – Čro Radiožurnál: https://www.youtube.com/watch?v=IQ1HRT0mz4Y

  Půlstoletí s Cimrmanem – 4UM pro DN: https://www.youtube.com/watch?v=5rWIoRButrc

  • Autor:
  • Publikováno: 7. října 2016

  Komentáře k článku: Cimrmani zahájili 50. sezonu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,