Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Čeští herci obstáli v evropské konkurenci

  Minisérie o Marii Terezii, která před téměr dvěma lety zažila na telezivních obrazovkách nebývalý ohlas diváků, se dočká dalších dílů. Třetí a čtvrtý díl uvede Česká televize na začátku ledna 2020, série vznikla opět v mezinárodní v koprodukci, konkrétně za spoluúčasti Česka, Rakouska, Maďarska a Slovenska.

  Vojtěch Kotek zazáří jako František Štěpán Lotrinský, tentokrát dostane ještě více prostoru. Jeho ženu, panovnici Marii Terezii ztvární Stefanie Reinspergerová. Foto: ČT

  V Marii Terezii se stejně jako v prvních dvou dílech objeví i čeští herci. Vojtěch Kotek zazáří jako František Štěpán Lotrinský, tentokrát dostane ještě více prostoru. Jeho ženu, panovnici Marii Terezii ztvární Stefanie Reinspergerová (v první sérii to byla Luise Stockingerová).  Na tiskové konferenci k uvedení nové série Kotek prozdradil, že si představitelku své manželky mohl vybrat na castingu mezi pěticí rakouských hereček. Spolu s režisérem série Robertem Dornhelmem se shodli na právě na Reinspergerové.

  Lenka Vlasáková a Tatiana Pauhofová. Foto: ČT.

  Kromě Kotka se diváci mohou těšit na Zuzanu Stivínovou, Lenku Vlasákovou, Igora Bareše či slovenskou herečku Tatianu Pauhofovou. V evropské herecké konkurenci dokázali všichni zmínění obstát, v některých případech více než to. Bareš v roli papežského nuncia hřímá z kazatelny tak přesvědčivě, že divák trne spolu s vyděšenou Marií Terezií. Kotek v roli jejího chotě kouzelně snoubí rozmařilosti šlechtického života s vážností svého postavení a tomu odpovídající velkorysostí.

  Třetí a čtvrtý díl minisérie se zaměří na vladařské a manželské problémy vládkyně říše. Myslím si, že je to téměř úplně jiná minisérie. Tentokrát je hlavně o osamělé ženě, která se snaží dělat politiku ve světě ovládaném muži. V tom vidím modernost tohoto příběhu, uvedla představitelka hlavní role.

  Hudbu k výpravné minisérii nahrál Český národní symfonický orchestr, kromě českých herců a hudebníků diváky oslovily také české lokace. Natáčelo se na zámcích v Kroměříži, Valticích, Jaroměřicích nad Rokytnou, Jaroslavicích, Roudnici nad Labem, na zámku Kačina, v Mahenově divadle v Brně či v barokním divadle v Českém Krumlově. Zahraniční diváky tak do Česka  mohou přilákat i krásné exteriéry a interiéry, kde se Marie Terezie a její poddaní pohybovali.

  První díl série se totiž se s více než dvěma miliony diváků stal nejsledovanějším pořadem novoročního dne roku 2018. Druhý díl přilákal téměř 2,2 milionu lidí. V Rakousku zhlédl každý z dílů přes milion lidí, na Slovensku více než 750 tisíc. Kromě koprodukčních partnerů a Francie, kde si první díl pustil více než milion diváků, zakoupilo vysílací práva dalších 17 zemí, včetně Německa, Itálie, Portugalska či Španělska.


  Komentáře k článku: Čeští herci obstáli v evropské konkurenci

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,