Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  České sny ve Švýcarsku

  Včera začala čtyřdenní oslava české kultury České sny v Bielu. Koná se v koncertních, výstavních a projekčních sálech tohoto švýcarského města do neděle 2. listopadu 2014.

  Biel-Sny-logo

  Ptáte se, co si nenechám z Českých snů v Bielu ujít? Já půjdu na všechno! Bydlím sice sotva 30 km od Bielu, ale přesto jsem si tam na celou dobu trvání akce zarezervoval pokoj v hotelu, aby mi nic neuteklo, těší se šéfdirigent Sinfonie Orchester Biel Solothurn Kaspar Zehnder na mimořádnou oslavu české kultury.

  Kaspar Zehner. FOTO archiv Kaspara Zehnera

  Kaspar Zehnder. FOTO archiv Kaspara Zehndera

  Projekt České sny 2014 společně s Theater Orchester Biel Solothurn (TOBS) připravil bohatý hudební program doprovázený dlouhou řadou mimohudebních prezentací: Zúčastním se muzikologického sympozia o české hudbě 20. století, pokračuje Zehnder. Velmi palčivou otázkou pro mě zůstává, proč česká hudba doznala po Dvořákovi a Janáčkovi tak dramatického úpadku, ačkoli byla po celou dlouhou dobu od Zelenky a Bibera řazena mezi ty nejlepší. Potom ochutnám moravská vína, půjdu na komorní koncerty Josefa Špačka i našich místních umělců, kteří zahrají Kuchyňskou revue B. Martinů. Poslechnu si koncerty OK Percussion Duo, podívám se se svým synem na dětské filmy, nechám se inspirovat filmovým zpracováním Rusalky a nakonec za doprovodu Melody Makers vyvedu na parket svou ženu, vypočítává Kaspar Zehnder pestrou programovou náplň Českých snů v Bielu. Lze totiž vybírat z koncertů klasické i folklorní hudby, přichystána je premiéra operní inscenace, muzikologická pódiová diskuse, výstavy, projekce pro děti i dospělé, turistická prezentace ČR, komentovaná degustace moravských vín či swingový taneční koncert, a to vše v pěti atraktivních lokalitách bielského centra.
  Středobodem tohoto svátku české kultury je světová premiéra pro tuto příležitost vytvořené komorní verze Dvořákovy Rusalky: Jsem s úpravou mimořádně spokojen. Její autor Marián Lejava respektuje barvy a zvláštní instrumentaci Dvořákovy partitury. Nevytvořil verzi pro komorní orchestr, stále jde o velký orchestr, ale o transparentnější, jemnější a také křehčí. Věřím, že se tato komorní verze bude velmi často uvádět.

  Repro archiv

  Repro archiv

  Chtěli jsme u příležitosti nové produkce Rusalky zorganizovat něco skutečně speciálního, a proto se zrodily ,České sny v Bielu´. České sny a já navíc tvoříme osvědčený pár, prověřený již vícekrát na festivalu Murten Classics či v Centru Paula Klee v Bernu, dokonce jsem byl několikrát jejich součástí i jako interpret, vysvětluje Zehnder. Není náhoda, že moje první premiéra v TOBS je právě Rusalka, ve Švýcarsku stále velmi zřídka uváděná. Stále zdůrazňuji, že jsem hotov kdykoli a kdekoli se angažovat v uvádění české hudby, uzavírá Zehnder, jeden z mála zahraničních umělců proslulých hlubokou obeznámeností s tvorbou našich skladatelů i se současným vývojem naší hudební scény, známý českému publiku především ze svého působení v roli šéfdirigenta u PKF-Prague Philharmonia.

  Repro archiv

  Repro archiv

  Slavnostní zahájení celé události se konalo včera, ve čtvrtek 30. října 2014 od 19:30; v prostorách Logensaal Biel vystoupil rezidenční umělec Českých snů 2014, fenomenální houslista a koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček, který za doprovodu klavíristy Miroslava Sekery přednesl atraktivní program nazvaný Mistři české houslové školy. Ve Švýcarsku jsem vystupoval již několikrát a v různých uskupeních, nicméně v Bielu půjde o můj první recitálový program, zve publikum Josef Špaček. V rámci letošních Českých snů vystoupil na Slovensku, Bulharsku, Polsku, Německu, Francii, Belgii a samozřejmě v ČR. Například Bulharsko pro mě byla velmi zajímavá destinace. Nikdy jsem tak daleko na východě Evropy nebyl. Koncerty Českých snů, které doposud proběhly, předčily má očekávání. Žádného projektu podobného charakteru, jako mají České sny, jsem se doposud nikdy neúčastnil, je to pro mě příjemná a nezapomenutelná zkušenost.

  České sny v Bielu jsou nejvýznamnější součástí celoevropského projektu České sny věnovaného propagaci české hudby a českých interpretů v evropských regionech. Patrony Českých snů jsou Magdalena Kožená a Sir Simon Rattle, záštitu nad jejich letošním ročníkem převzal ministr zahraničních věcí ČR. Celou tuto rozsáhlou a významnou akci by nebylo možno realizovat bez spolupráce a podpory TOBS, Ministerstva kultury ČR, Ministerstva zahraničích věcí ČR, Roku české hudby 2014, sítě Českých center, agentury CzechTourism, Národního filmového archivu a Země pohádek.

  Více informací na www.ceskesny.cz.

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  ///

  Program Českých snů v Bielu 30. 10. – 2.11. 2014

  Čtvrtek 30. 10. 2014 19:30
  Logensaal Biel (Jurastrasse 40)
  Josef Špaček (housle) & Miroslav Sekera (klavír)
  Program: Mistři slavné české houslové školy (B. Martinů, A. Dvořák, L. Fišer, J. Suk,
  B. Smetana)

  Pátek 31. 10. 2014 19:30
  Stadttheater Biel (Burggasse 19)
  Světová premiéra komorní verze Rusalky A. Dvořáka
  TOBS, Kaspar Zehnder (dirigent), Daniel Pfluger (režie)

  Sobota 1. 11. 2014
  Kongresshaus Biel (Zentralstrasse 60)

  10:00 – 13:00 Pódiová diskuse Česká hudba XX. století pod vedením Aleše Březiny za účasti Ivany Rentsch (Universität Hamburg), Lenky Dohnalové (Rok české hudby), Jakoba Knause (Leoš Janáček-Gesellschaft Schweiz), Mariana Lejavy (skladatel, autor komorní verze Rusalky), Kaspara Zehndera (umělecký šéf SOBS) a Miroslava Srnky (skladatel)

  Od ca 13:00 do 18:00
  • 3 koncerty OK Percussion Duo (vždy ca 15 minutové)
  • vystoupení Cimbálové muziky Antonína Stehlíka ze Znojma
  • celoodpolední projekce filmů pro děti (Krteček Z. Milera, krátké filmy J. Trnky)
  • výstava „Antonín Dvořák – jeho dílo a život v obrazech“ a prezentace stejnojmenné knihy Renáty Fučíkové
  • degustace moravských vín za přítomnosti vinaře Stanislava Mádla
  • „Česko – země příběhů“ – prezentace naší vlasti jako atraktivní turistické destinace
  • nabídka CD s českou hudbou
  • představení Roku české hudby 2014 a projektu České sny 2014

  20:00 – taneční koncert swing bandu Melody Makers Ondřeje Havelky

  Kromě toho v sobotu též proběhnou 2 akce mimo Kongresový palác:

  Center Pasquart Biel Film podium (Seevorstadt 71)
  11:00 a 16.00: Projekce filmového zpracování Rusalky (rež. Petr Weigl, 1977)

  Logensaal Bienne
  17:00: Koncert sólistů Sinfonie Orchester Biel Solothurn
  Program: J. N. Hummel, B. Martinů

  Neděle 2. 11. 2014 19:30
  Stadttheater Biel
  2. premiéra komorní verze Rusalky A. Dvořáka
  TOBS, Kaspar Zehnder (dirigent), Daniel Pfluger (režie)

  www.ceskesny.cz
  www.rokceskehudby.cz
  www.tobs.ch

  • Autor:
  • Publikováno: 31. října 2014

  Komentáře k článku: České sny ve Švýcarsku

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,