Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Ceny Thálie 2017

  Ceny Thálie 2017 budou v letošním roce uděleny 24. března 2018 tradičně v historické budově Národního divadla. Slavnostní večer bude vysílat v přímém přenosu Česká televize na programu ČT1 od 20.00 hodin a Český rozhlas na stanici ČRo Dvojka. Toto prestižní ocenění divadelních umělců je udělováno pravidelně neuvěřitelných 25 let. Bude to tedy ročník jubilejní.

  Každý rok se znovu a znovu setkáváme s dotazy, jak výběr nominovaných probíhá, kdo umělce hodnotí, kolik je porot a kdo a kdy nakonec rozhoduje o vítězích. Doufáme, že nám čtenáři Divadelních novin odpustí, když dnes využijeme tuto rubriku ke shrnutí toho, co slavnostnímu večeru předchází.

  Každý ročník Thálie začíná 1. prosince a končí 30. listopadu. Během této doby navštěvují členové jednotlivých porot představení po celé republice. Poroty jsou čtyři, a to baletní (včetně pantomimy), činoherní, muzikálová (včetně operety) a operní. Poroty během divadelní sezony najedou tisíce kilometrů, navštíví desítky divadelních inscenací bez ohledu na to, zda se konají v kamenných divadlech nebo na alternativních scénách.

  Každý měsíc se sejdou a společně vybírají umělce, které vidí jako kandidáty na ceny. Na posledním listopadovém zasedání předají jednotliví předsedové porot výsledky hlasování a vzniknou tak širší nominace a především tři užší nominace, které následně budou bojovat o Cenu Thálie. V tuto chvíli začíná poslední fáze před slavnostním vyhlášením. Začne pracovat Kolegium Cen Thálie, které se skládá z předsedů porot a dalších přizvaných renomovaných odborníků, kteří musejí v neuvěřitelně krátkém čase zhlédnout všechny výkony umělců, kteří se dostali do tzv. užší nominace (tři ženy a tři muži v každé kategorii), aby mohli v den přímého přenosu Cen Thálie za dozoru státního notáře rozhodnout, kteří umělci budou mít to štěstí a odnesou si skleněnou vázu podle návrhu Bořka Šípka. O Cenách Thálie za celoživotní mistrovství rozhoduje samotné Prezidium Herecké asociace – o Ceně Kolegia rozhoduje samotné Kolegium.

  V té samé době už všichni připravují slavnostní přenos, který ukončí celoroční snažení a neuvěřitelné množství práce všech, kteří vlastně nikde a nikdy nejsou vidět, a přesto s neuvěřitelným nasazením, pílí a energií tyto ceny připravují.

  Dovolte, abychom tady dnes na stránkách Divadelních novin, jež také o našem snažení pravidelně informují, poděkovali všem, kdo s námi během uplynulých 25 let třeba i nakrátko spolupracovali. Děkujeme a zachovejte nám přízeň.Prezidium Herecké asociace


  Komentáře k článku: Ceny Thálie 2017

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,