Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2019

ročník 28
26. 11.–9. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ceny Alfréda Radoka po 22 letech končí

  Končí divadelní Ceny Alfréda Radoka. Uzavírá se tak tradice prestižních ocenění udělovaných kritickou obcí a nesoucích jméno tohoto předního českého divadelníka. Konec ceny oznámila správní rada nadačního fondu, který je uděluje.

  ceny_alfreda_radoka_logo_0_0_3

  Dvaadvacet let se udělovaly ceny nesoucí jméno divadelníka Alfréda Radoka, naposledy v březnu 2014. Už poslední ročník měl namále kvůli sporům Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka a dvouměsíčníku Svět a divadlo, které ocenění spolupořádaly. Nakonec se sice 22. ročník uskutečnil, rozpory v pohledu na podobu ocenění se ale uhladit nepodařilo. Šéfredaktor časopisu Svět a divadlo Karel Král, který organizuje anketu kritiků, na jejímž základě se ceny udělovaly, však v ní chce pokračovat a ceny udělovat dál, i když pod jiným názvem.

  Rozdílné názory organizátora soutěžní ankety časopisu Svět a divadlo a Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka na podobu inscenačních cen vyústily v obtížně řešitelnou situaci, uvedli členové správní rady k důvodům konce ocenění.

  Spory mezi nadací a měsíčníkem Svět a divadlo (SaD) jako organizátorem ankety začaly loni. Fond pak na podzim oznámil, že ceny za výkony v inscenačních kategoriích za rok 2013 neudělí a bude pracovat na změnách. Členové fondu to zdůvodnili tím, že kategorie i způsob rozhodování o laureátech jsou dlouho neměnné, což na jedné straně posiluje jejich hodnotu, ale občas bývá i důvodem kritiky. Měsíčník SAD s tím nesouhlasil a z nadace vystoupil. David Radok mu v prosinci nedal svolení k tomu, aby SAD na základě ankety dál nazýval své ceny jménem jeho otce. Nadace se dohodla s agenturou CCL o letošním ročníku – vyhlášen byl začátkem března.

  Podle členů správní rady (patří k nim například Hudební fakulty Akademie múzických umění Ingeborg Radok Žádná a ředitelka IDU Pavla Petrová, jejími čestnými členy jsou i Ladislav Chudík a Josef Topol) měla cena přes dvě dekády svůj význam, ten se ale postupně vytrácí. Václav Havel, z jehož iniciativy Radokova cena původně na podporu dramatické tvorby v roce 1992 vznikla, svou přítomností už bohužel nemůže pozvednout toleranci a prchající význam ceny. A proto je čas ji uzavřít a dát prostor pro případný vznik ceny nové, uvedli členové rady. Hodnota každé ceny je v kvalitě udělující poroty, v osobnostech, které cenu zaštiťují, a (nebo) ve finanční odměně, kterou cena skýtá, protože samotné kritérium umělecké kvality je relativní. Důležitější než finanční odměna bylo odborné a početné složení hlasujících kritiků, uvedl dále fond ve svém prohlášení. V anketě organizované měsíčníkem Svět a divadlo (SaD) každoročně hlasovalo až osm desítek kritiků a publicistů.

  Bývalý dlouholetý předseda nadačního fondu, spisovatel a scenárista Jiří Stránský, zániku cen lituje. Ale v současné situaci se nic jiného nedalo dělat. Osobně si myslím, že to není jen vina jedné strany, protože správní rada nepracovala, jak má, řekl.

  Nadační fond mě v březnu, tedy po vyhlášení cen, oslovil, zda bychom byli ochotni pokračovat a za jakých podmínek. Naše vyjádření jsme odeslali a v dubnu se ptali na odpověď. Dodnes jsme ji nedostali, reagoval na prohlášení nadace šéfredaktor SaD-u Karel Král. Z našeho pohledu nic nekončí. Anketa bude pokračovat dál a snad budou i ceny, i když pod jiným názvem, dodal.

  radok_ceny-panacek

  Ceny Alfréda Radoka jsou nejstarším z ocenění udělovaných v České republice za umělecké počiny v oboru divadla. Cena byla poprvé udělena za rok 1992 inscenaci Don Juan a Faust režisérky Hany Burešové. Byla to po roce 1989 první z uměleckých cen svého druhu – Thálie byly poprvé předány o rok později. Nadační fond připravuje – ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, Divadlem Archa, Divadlem v Dlouhé a Institutem umění – Divadelním ústavem (IDU) – na závěr roku několik akcí k připomenutí 100. výročí Radokova narození . Ve středu 17. prosince, v den výročí, se v Arše uskuteční večer v režii Hany Burešové. V dalších letech se fond chce věnovat propagaci a překladům dramatické tvorby podle svého původního poslání.

  • Autor:
  • Publikováno: 1. července 2014

  Komentáře k článku: Ceny Alfréda Radoka po 22 letech končí

  1. DN

   Profilový obrázek

   Pro dokumentární přesnost nabízíme se zpožděním přesné znění oficiálního stanoviska správní rady NFCAR:

   Vyjádření správní rady NFCAR ke své další činnosti

   Správní rada se rozhodla po 22 letech nepokračovat v udílení Cen Alfréda Radoka.

   Cena Alfréda Radoka vznikla v roce 1992 z iniciativy Václava Havla na podporu dramatické tvorby. Později k této ceně přibyly ceny inscenační jako uznání kvality různých inscenačních výkonů. Hodnota každé ceny je v kvalitě udělující poroty, v osobnostech, které cenu zaštiťují a (nebo) ve finanční odměně, kterou cena skýtá, protože samotné kritérium umělecké kvality je relativní. Důležitější než finanční odměna bylo odborné a početné složení hlasujících kritiků. Významní představitelé kulturního světa propůjčovali ceně její význam. Předávací večer byl milým neformálním setkáváním a slavností pro „lidi od divadla“. Rozdílné názory organizátora soutěžní ankety časopisu Svět a divadlo a Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka na podobu inscenačních cen vyústily v obtížně řešitelnou situaci. Přes dvě dekády měla Cena Alfréda Radoka svůj význam, který se ale postupně vytrácí. Václav Havel svou přítomností už bohužel nemůže pozvednout toleranci a prchající význam ceny. A proto je čas tuto cenu uzavřít a dát prostor pro případný vznik ceny nové.
   Nadační fond Cen Alfréda Radoka připravuje několik akcí k připomenutí 100. výročí Alfréda Radoka ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, Divadlem Archa, Divadlem v Dlouhé, IDU a d. V den výročí narození Alfréda Radoka 17.12.2014, se v Divadle Archa uskuteční večer věnovaný AR v režii H. Burešové. Večer spolupořádá NFCAR a Divadlo Archa.
   V dalších letech se NFCAR chce dále věnovat propagaci a překladům dramatické tvorby dle svého původního poslání.

   V Praze 30.6.2014
   Nadační fond Cen Alfréda Radoka

   04.08.2014 (19.33), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,