Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Cena Marka Ravenhilla pro Vosto5

  Inscenace Společenstvo vlastníků pražského nezávislého souboru Vosto5 v režii Jiřího Havelky získala Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu za rok 2017. Cenu v podobě „kožichu Marka Ravenhilla“, který pro letošní ročník zhotovil přední slovenský režisér a kostýmní výtvarník Marián Amsler, předala 31. května v Divadle Petra Bezruče polská dramatička Anna Wakulik. Za Jiřího Havelku přišel cenu převzít herec divadla Vosto5 Tomáš Jeřábek.

  Tomáš Jeřábek přebírá Cenu Marka Ravenhilla – kožich, který vyrobil Marián Amsler. FOTO Archiv festivalu

  Cenu Marka Ravenhilla předala mezinárodně úspěšná polská autorka Anna Wakulik, jejíž texty uvedlo například proslulé londýnské The Royal Court Theatre nebo barcelonská Sala Beckett. Divadlo LETÍ s Annou Wakulik spolupracuje v rámci evropského projektu Fabulamundi – Playwrighting Europe, jehož cílem je rozproudit výměnu současné dramatiky napříč Evropou, dokonale tak konvenuje s iniciativou Ceny Marka Ravenhilla. Ta se totiž uděluje za inscenaci nového textu v interpretaci českých a moravských tvůrců, za „počin v oblasti inscenování současné dramatiky“. Novým textem se rozumí takový text, který vznikl v období deseti let před příslušným udělením ceny. Oceněná inscenace je volena na základě konsensu členů Rady Ceny Marka Ravenhilla, kteří zohledňují symbiózu kvalitního textu a kvalitu jeho inscenování. Rada sleduje i výsledky autorské či kolektivní tvorby, u nichž rozhoduje výsledný text a jeho přenositelnost mimo kontext konkrétní inscenace a poetiky divadla, pro nějž vznikal.

  Letošní slavnostní večer spojený s předáváním Ceny Marka Ravenhilla se již potřetí konal za hranicemi hlavního města, po Divadelní Floře Olomouc a loňském předávání na festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové přišla řada na ostravskou Dream Factory. Je nám ctí, že letos byla Cena udělena právě na jubilejním, desátém, ročníku našeho festivalu. Nejedna z vítězných inscenací loňských ročníků byla na Dream Factory v minulosti uvedena. A shodou okolností i letošní vítěznou inscenaci měli diváci možnost na letošním festivalu navštívit, řekl ředitel festivalu Dream Factory Ostrava Tomáš Suchánek, který zasedal v letošní porotě Ceny Marka Ravenhilla a zároveň udílení v rámci ostravského festivalu inicioval.

  Cena Marka Ravenhilla je součástí projektu Centrum současné dramatiky, který od roku 2010 realizuje Divadlo LETÍ, a letos byla udělena již poosmé. Osmičlenná nezávislá porota vybírala v roce 2017 z více než devadesáti premiér, z nichž do finále nominovala čtyři inscenace. Kromě Vosto5 to byly inscenace brněnské Husy na provázku, plzeňského Divadlo J. K. Tyla a Kočovného divadla Ad Hoc.

  Výběr vítězné inscenace zdůvodňuje jeden ze členů poroty, dramaturg Divadla LETÍ David Košťák: Nový text Jiřího Havelky prostřednictvím nahlédnutí na jedno z pravidelných setkání Společenstva vlastníků podává nenápadným a zábavným způsobem zprávu o stavu dnešní společnosti. Trpělivost rozumně smýšlejících je omezená a manipulovatelnost těch ostatních je neomezená. Inscenace se opírá o text, autentické herectví a imerzivní zážitek (je třeba zmínit i chytré využití technologie VR). Přestože inscenace Vosto5 dokazuje, že tento text víc nepotřebuje, snadno si jej lze představit i na repertoáru tradičních kukátkových divadel.

  Ostrava, 1. 6. 2018

  ///

  Rada Ceny Marka Ravenhilla pracovala v roce 2017 ve složení:

  David Košťák, dramaturg Divadla LETÍ
  Michal Zahálka, dramaturg mezinárodního festivalu Divadlo a Městských divadel pražských
  Jan Žůrek, dramaturg festivalu Divadelní Flora Olomouc
  Jan Kerbr, divadelní kritik
  Jana Slouková, umělecká šéfka Klicperova divadla a dramaturgyně festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové
  Tomáš Suchánek, manažer Divadla Petra Bezruče a ředitel a dramaturg festivalu Dream Factory Ostrava
  Alena Zemančíková, dramaturgyně a divadelní kritička
  Jitka Šotkovská, divadelní kritička a teoretička

  Další nominované inscenace:

  Divadlo J. K. Tyla Plzeň
  Ivan Vyrypajev: Iluze
  Režie: Adam Svozil a Kristýna Kosová

  Kočovné divadlo Ad Hoc
  Jan Duchek: Nové TV
  Režie: Kočovné divadlo Ad Hoc

  Divadlo Husa na provázku, Brno
  Stefano Massini: Dynastie (Lehman Brothers)
  Režie: Michal Dočekal

  Projekt Centrum současné dramatiky, v rámci něhož je cena udílena, založilo pod záštitou Václava Havla v roce 2010 Divadlo LETÍ. V loňském roce získala Cenu Marka Ravenhilla inscenace Divadla LETÍ Olga (Horrory z Hrádečku) v režii Martiny Schlegelové.

  Centrum současné dramatiky

  Od ledna 2010 Divadlo LETÍ realizuje pod záštitou Václava Havla projekt s názvem Centrum současné dramatiky, na kterém spolupracuje s dalšími partnery, jako jsou Institut umění – Divadelní ústav, Švandovo divadlo, HaDivadlo a další. Cílem projektu je podpora vzniku nové dramatiky, podpora nových inscenací současné dramatiky, cirkulace textů, autorů, tvůrců a inscenací v rámci EU, teoretická reflexe současné dramatiky a její propagace mezi veřejností. Projekt Centra současné dramatiky se rozvíjí v několika programových liniích. Jednou z hlavních aktivit je podpora autorských rezidencí pro konkrétní divadla. V rámci projektu dále vznikají inscenace a inscenační skici, jak v produkci Divadla LETÍ, tak i v koprodukci s dalšími divadly. V rámci projektu se také utváří Klub s vášní pro nové hry, volné sdružení divadel, která se ve své dramaturgii a inscenační praxi věnují současné české a světové dramatice. K jeho hlavním cílům patří: spolupráce při vývoji současných dramatických textů a jejich inscenování; přehlídka inscenací současné dramatiky; spolupráce při dalších formách propagace současné dramatiky; udělování ceny za inscenaci nového textu.

  ///

  Více na i-DN:

  Cena Marka Ravenhilla se předá v Ostravě

  Deset divadelně-industriálních let (No. 4)

  • Autor:
  • Publikováno: 3. června 2018

  Komentáře k článku: Cena Marka Ravenhilla pro Vosto5

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,