Divadelní noviny Aktuální vydání 6/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

6/2020

ročník 28
17. 3.–30. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Cena Ferdinanda Vaňka 2019

  Již počtvrté vyhlásil časopis Svět a divadlo soutěž o Cenu Ferdinanda Vaňka, které se účastní redakcí oslovení evropští dramatici se zadáním napsat původní krátkou hru na politické téma, letos tzv. hru z politiky.

  Přední evropští autoři z Čech, Maďarska, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Ruska, Slovenska a Velké Británie – Rodion Běleckij, Fredrik Brattberg, Magdalena Drab, Leon Engler, Varvara Fajer, David Ireland, Viliam Klimáček, Max Łubieński, Vít Peřina, S.d.Ch., Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Miroslava Svolikova a Borbála Szabó – soutěží o historicky čtvrtou Cenu Ferdinanda Vaňka. O vítězi rozhoduje mezinárodní porota, v tomto ročníku Erika Abrams (Francie), Barbara Day (Velká Británie) a Vladimír Morávek.

  Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a scénická čtení vybraných textů, včetně vítězného, budou součástí večerů s názvem Cena Ferdinanda Vaňka počtvrté, které proběhnou 14. a 15. listopadu v Dejvickém divadle od 19:30 a 19:00 hodin. Ve čtvrtek 14. listopadu se odehraje též moderovaná diskuse s Karlem Schwarzenbergem Demokracie za dob oligarchů.

  Čtvrtý ročník Ceny Ferdinanda Vaňka pořadatelé opět připravovali ve spolupráci se zahraničními partnery a kolegy, konkrétně dramaturgem varšavského Teatru Powszechneho Pawłem Sztarbowským, překladatelkou a odbornicí na současné německojazyčné drama Barborou Schnelle a překladatelkou z ruštiny Terezou Krčálovou. V rámci Cen Ferdinanda Vaňka 2019 také poprvé oslovili vybrané účastníky minulých ročníků, aby doporučili autory, kteří jsou jim blízcí, nebo které považují za neprávem opomíjené.

  Pořadatelé totiž nechtějí oslovovat pouze již známé dramatiky, ale i dosud neproslavené talenty. Polsko tak například tentokrát „reprezentují“ jak již (nejen) v Čechách známá laureátka historicky první Ceny Ferdinanda Vaňka Małgorzata Sikorska-Miszczuk, tak o generaci mladší Magdalena Drab, která jako dramatička debutovala v roce 2014 a v roce 2017 zvítězila v prestižní gdyňské dramatické soutěži, a Max Łubieński, který – mimo jiné – spolu s Michalem Wałczakem zakládal populární varšavský kabaret Požár v bordelu.

  Nabídku napsat kratší původní text s tématem hry z politiky nakonec přijalo 13 autorů z 9 zemí, mezi nimiž jsou kromě již zmíněných i Varvara Fajer, herečka, režisérka, dramatička a jedna z významných osobností ruského souboru Teatr.doc, v celém světě uváděný norský dramatik a držitel Ceny Ferdinanda Vaňka 2017 Fredrik Brattberg, skotský dramatik David Ireland, německý dramatik, kulturolog a manažer jistého luxusního hotelu na Bali Leon Engler či rakouská dramatička Miroslava Svolikova, jejíž rodiče na konci 80. let 20. století emigrovali do Vídně a ona se v textu napsaném pro Cenu Ferdinanda Vaňka vůbec poprvé vrací ke slovenštině, svému „mateřskému jazyku“. Nechybí ani dvojnásobný vítěz Ceny Alfréda Radoka za nejlepší hru S.d.Ch. (Miloslav Vojtíšek), velmi úspěšný a oceňovaný autor her pro (nejen) loutkové divadlo Vít Peřina či v Čechách nejčastěji uváděný slovenský dramatik Viliam Klimáček.

  Jako tradičně vydá Svět a divadlo české překlady všech textů v publikaci, která bude zdarma k dispozici předplatitelům časopisu, ale objeví se i ve volném prodeji. Kromě textů samotných obsahuje kniha i krátké portréty autorů a hry provází původní ilustrace, které jsou dílem mladých výtvarníků.

  Ve čtvrtek a pátek 14. a 15. listopadu se v Dejvickém divadle odehrají dva večery nazvané Cena Ferdinanda Vaňka počtvrté. Kromě slavnostního uvedení knihy a vyhlášení držitele historicky čtvrté Ceny Ferdinanda Vaňka, budou jejich součástí i scénické prezentace her Viliama Klimáčka Aupairky a konkubíny, Strážce památníku od S.d.Ch. (obě v režii Štěpána Gajdoše, hrají studenti KALD DAMU a čestní hosté – Miroslav Krobot a Eva Kejkrtová Měřičková) a Masky Víta Peřiny v režii Markéty Sýkorové (Naivní divadlo Liberec).

  Ve čtvrtek 14. listopadu proběhne též – jako připomínka výročí třiceti let svobody – beseda s Karlem Schwarzenbergem, který Cenu Ferdinanda Vaňka podporuje od jejího počátku. Název má Demokracie za dob oligarchů a moderovat ji budou šéfredaktor Světa a divadla Karel Král a umělecký šéf Dejvického divadla Martin Myšička.

  Protože je Cena Ferdinanda Vaňka tradičně „soutěží nesoutěžní“, obdrží všichni zúčastnění cenu v podobě broušeného půllitru, jehož výrobu laskavě sponzoruje pan Karel Schwarzenberg.

  Více o historii Ceny Ferdinanda Vaňka se dočtete zde. Podrobné synopse, ukázky textů a portréty autorů z aktuálního ročníku naleznete na webových stránkách časopisu Svět a divadlo. Program slavnostního vyhlášení je k dispozici na stránkách Dejvického divadla.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. října 2019

  Komentáře k článku: Cena Ferdinanda Vaňka 2019

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,