Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Cena 3sat-Award udělena Gieschemu

  Divadelní režisér Alexandr Giesche obdrží tento rok cenu 3sat-Award a s ní odměnu 10 000 euro za svou inscenaci Der Mensch erscheint im Holozän (Man in the Holocene / Člověk se objevuje v holocénu) uváděnou v curyšském Schauspielhausu. Protože se letošní 57. ročník berlínského Theatertreffen nemůže uskutečnit, byl slavnostní ceremoniál odložen. Programová koordinátorka stanice 3sat Natalie Müller-Elmau pogratulovala režisérovi alespoň prostřednictvím video zprávy.

  Inscenace Der Mensch erscheint im Holozän (Man in the Holocene / Člověk se objevuje v holocénu). Foto: archiv redakce.

  V odborné porotě 3sat-Award zasedli Margarete Affenzeller (divadelní kritička a členka festivalové poroty), Yvonne Büdenhölzer (ředitelka Theatertreffen) a Wolfgang Horn (editor hudebního a divadelního vysílání v televizní společnosti ZDF). Ve svém prohlášení inscenaci zhodnotili takto: Der Mensch erscheint im Holozän je první inscenací zabývající se ve velkém měřítku tématem klimatické změny. Giesche otevírá novou interpretaci novely Maxe Frische z roku 1979 a zhmotňuje lokální bouřku (zároveň zrcadlící protagonistovu křehkost a smrtelnost) jako událost s globálním významem. Giescheho subtilní inscenační tvar navozuje prostřednictvím vizuálně ohromujících obrazů s atmosférou oscilující mezi uklidňujícím bílým šumem a agresivním prostředím klubu meditativní rozpoložení, které je v divadle stále velmi vzácné. Otvírá se tak prostor ke svobodnému přemýšlení bez morálních imperativů, jehož účinek je o to více ohromující. I taková by mohla být píseň budoucnosti.

  Jakožto mediální partner festivalu 3sat už od roku 1997 každoročně uděluje cenu 3sat-Award za inovativní umělecký počin jednomu či více umělcům z okruhu souborů pozvaných na Theatertreffen. V předchozích letech cenu obdrželi například Herbert Fritsch, Sandra Hüller, Susanne Kennedy, Wiebke Puls, Milo Rau, Christoph Schlingensief či Ersan Mondtag.

  3sat bude vysílat v rámci pořadu „Starke Stücke” záznamy tří inscenací z programu letošního ročníku Theatertreffen: Hamleta režiséra Johana Simonse ze Schauspielhaus Bochum, a to 2. května 2020 od 20:15. Inscenace Anatomie eines Suizids (Anatomy of a Suicide / Anatomie sebevraždy) od režisérky Katie Mitchell ze Schauspielhaus Hamburg a Der Menschenfeind (The Misanthrope / Misantrop) režisérky Anny Lenk  z Deutsches Theater Berlin budou pravděpodobně vysílány až na podzim, protože ještě nebyly natočeny. V mediatéce 3sat (3sat-Mediathek) budou k dispozici dvě produkce z minulého ročníku, a sice Persona Anny Bergmann z Deutsches Theater Berlin  a Tartuffe oder das Schwein der Weisen Claudie Bauer z Theater Basel.

  Záznam Hamleta se Sandrou Hüller v titulní roli pořízený stanicí 3sat bude také součástí alternativní virtuální verze letošního Theatertreffen. Od 1. do 9. května bude možné zhlédnout speciální festivalové vysílání na online platformě Berliner Festspiele on Demand. Záznam Hamleta bude od 1. května 20:00 dostupný v 3sat Mediathek a do televizního vysílání ji 3sat zařadí 2. května od 20:15, poprvé v historii bude záznam doprovázen auditivním popisem určeným pro nevidomé a titulky pro neslyšící.

  V rámci spolupráce 3sat rovněž poskytne divadlům nahrávky inscenací, se kterými se v minulosti Theatertreffen účastnila. Díky této iniciativě mohou scény uzavřené kvůli koronavirové pandemii streamovat některé inscenace z repertoáru na svých webových stránkách.


  Komentáře k článku: Cena 3sat-Award udělena Gieschemu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,