Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Broumov 2028

  Poté, co vyřadilo Brno a Liberec, soupeří nejmenší město v téměř čtyřicetileté historii soutěže o titul Evropské hlavní město kultury s Českými Budějovicemi. Ač leží na samém okraji České republiky, ze tří stran obklopené Polskem a z jihu Broumovskými stěnami (slovy radního města Broumov Michala Čepelky doslova jako území zombíků za Zdí ze Hry o trůny), aspiruje Broumovsko na srdce Evropy a do své kandidatury zapojuje kromě celého Královéhradeckého kraje také přilehlé polské regiony. Využívá tak například zkušenosti nedaleké Vratislavi, jež se týmž titulem blýskla v roce 2016.

  Ocelová Lama a další sochy Luďka Míška jsou v klášterní zahradě před Galerií Dům k vidění do 31. října FOTO KATEŘINA KYKALOVÁ

  S podtitulem Kreativní poutnictví přináší broumovská kandidatura do evropského kontextu celou řadu lokálních témat, od udržitelného cestovního ruchu, jehož cílem je přivábit návštěvníky Adršpašsko-teplických skal i do jiných pozoruhodných oblastí Broumovska, přes ekologickou problematiku zádrže vody v krajině až po pandemickou zkušenost se stěhováním do menších měst a prací na dálku. Kraj s bohatou historií, skvostnou barokní architekturou a divokou přírodou tak bojuje za udržitelnou, odolnější Evropu proti rozevřeným nůžkám globalizace.

  Do 1. června musí obě města, z nichž jedno získá titul spolu s vybraným městem z Francie, odevzdat své projekty, načež je čeká návštěva mezinárodní komise a do konce června rozhodnutí. A poté čtyři roky na přípravu. V současné době tak zve Broumov na celou řadu kulturních akcí – mimo jiné na výstavu obrazů Břemeno Petra Veselého v Galerii Dům a skulptur Luďka Míška v klášterní zahradě. Podaří se Broumovu získat finance na rekonstrukci unikátního barokního kláštera?


  Komentáře k článku: Broumov 2028

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,