Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Brno: Magistrát se bojí nezávislé scény

  Brněnský Magistrát přistupuje k různým strategickým dokumentům velmi různě.

  Stačí srovnat veřejné projednávání Plánu aktivního stárnutí a nové koncepce kultury (ke stažení ZDE). Náměstkyně Bohuňovská v reakci na zveřejnění termínu veřejné diskuse omylem vyzradila, že magistrát nejprve učiní neveřejnou poradu s příspěvkovými organizacemi, nad kterými má jakožto zřizovatel absolutní moc.

  Je to jasný signál, že radní usilují o destabilizaci umělecké scény za účelem oslabení kritiky – podle hesla „rozděl a panuj“. Takový princip se nelíbí ani některým představitelům příspěvkovek. Město vyvolává atmosféru strachu, kdy vybraným osobám poskytuje i informace dříve než jiným a testuje tak jejich loajalitu. Jsme přesvědčeni, že zveřejnění pro všechny najednou nepředstavuje žádný problém.

  Proto zveřejňujeme to, co už dnes mají k dispozici příspěvkové organizace.

  Jedná se o další přešlap sociálně kulturního odboru a celé Rady města v čele s primátorem Onderkou. Tentokrát je ovšem zjevné, že již nejde o pouhé nedorozumění či neschopnost, ale o záměrné vyčleňování nezávislé scény a veřejnosti z diskuse. Zdá se, že radní mají strach z nezávislých umělců. Ti totiž nejsou existenčně závislí na jejich rozhodování a proto si mohou dovolit přímou kritiku. Brno kulturní vzniklo právě proto, abychom poskytli úředníkům partnera za komplexní oblast a zjednodušili debatu. Vše nasvědčuje tomu, že nic takového si ale politikové nepřejí.

  Brno kulturní, 13. 1. 2012


  Komentáře k článku: Brno: Magistrát se bojí nezávislé scény

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,