Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip na březen – Amadeus

  Divadlo Husa Na provázku 14., 15. a 17. března představí  první díl projektu Géniové a podvodníci – inscenaci Amadeus (tj. Milovaný Bohem). Premiéra druhého dílu projektu – opery Miloše Štědroně podle libreta Milana Uhdeho Moc art aneb Amadeus v Brně (s použitím motivů z Requiem Od Tebe a pro Tebe Antonia Salieriho) se pak uskuteční 17. dubna 2014. Souborné provedení celého projektu poprvé diváci uvidí na Mezinárodním festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové, 21. června 2014.

  Amadeus

  Milovaný Bohem – Amadeus (Martin Donutil) FOTO JAKUB JÍRA

   Peter Shaffer: Amadeus (tj. Milovaný Bohem)

  Hommage à Miloš Forman

  Čili též: Jsme schopni snést světlo, když příliš vehementně svítí nám do očí?

  Inscenace Vladimíra Morávka, překlad Martin Hilský, dramaturgie Lucie Němečková, scéna Svatopluk Sládeček, kostýmy Sylva Zimula – Hanáková, hudba Petr Hromádka a Wolfgang Amadeus Mozart, pohybová spolupráce – Leona Qaša Kvasnicová, korepetice David Janík

  FOTO JAKUB JÍRA

  Rolí Antonia Salieriho se do Husy na provázku po čtyřiadvaceti letech vrací Miroslav Donutil. FOTO JAKUB JÍRA

  Vladimír Morávek a Lucie Němečková k inscenaci Amadea

  Ten mozartovsko – salieriovský příběh jsme slyšeli vyprávět už tolikrát, až máme pocit, že žijeme v jeho důvěrné blízkosti. Proto nejde o to vyprávět ho znovu. Nýbrž číst ho jakoby poprvé. Nikoliv jako historickou detektivku. Ne jako košilatou historku o nudě ve Vídni. Spíš jako podobenství existence v tomto světě. Jako kunderovskou anekdotu na téma věčnosti a tajemství osudu. Jde o to skočit salto mortale!

  Vše se odehrává v hlavě člověka, který za dvě hodiny odejde z tohoto světa. Každá minuta má v tu chvíli cenu Věčnosti. Je listopad 1823, Salieri je stár, opuštěn a ne už zcela při smyslech. Mluví se stíny minulosti i s fantomy budoucnosti. Zpovídá se a rouhá. Měří své síly se samotným Bohem. I Antonio totiž chce být milovaný Bohem – jako Amadeus. Světlo a tma zápasí o nešťastníkovu duši, přiznání stíhá přiznání, rej fantomů přesahuje všechnu míru. Komorník s kuchařem likvidují trosky po jednom zbytečném životě. A do toho všeho zní Mozartovo Requiem… Co taky jiného – na Věčnosti?.

  Rolí Antonia Salieriho se do Husy na provázku po čtyřiadvaceti letech vrací Miroslav Donutil. Jeho soka, Mozarta, přitom hraje jeho syn, Martin Donutil. Dále uvidíte Simonu Zmrzlou jako Konstance, ženu která milovala jako když křičí labutě, Ivanu Hloužkovou jako hraběnku von Rosenberg – arbitra uprostřed situací, kde nejde nic říct – jen mlčet, Vladimíra Hausera jako barona von Swietena – nejhodnějšího parchanta na světě, Pavla Zatloukala nebo Petra Oslzlého jako komořího Stracka – zestárlou legendu, Roberta Mikluše nebo Jana Kolaříka jako císaře Josef a- muže, kterého se bojí i šaty ve skříni a další a další – celý provázkovský soubor zas jednou hraje jak o život – ten Salieriho, zpívá jako o duši – tu naši…

  Inscenace Amadeus vznikla jako první díl projektu Géniové a podvodníci, jejímž druhým dílem pak bude Moc art aneb Amadeus v Brně – na text Milana Uhdeho – a bude to opera. Napsal ji letos v létě Miloš Štědroň – a jde z ní mráz.

  Na závěr pak zazní Requiem. Paradoxně to Salieriho…

  P.S. Tato inscenace je dedikována panu Miloši Formanovi, který nám velkoryse dovolil pracovat ve scénáři s motivy jeho geniálního filmu. Děkujeme za to.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. března 2014

  Komentáře k článku: Tip na březen – Amadeus

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,