Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Brněnský scénograf slaví úspěch v Norsku!

  Petr Hloušek (grafik a scénograf Městského divadla Brno) byl na začátku letošního roku za svoji práci pro divadlo Folketeateret v Oslu oceněn v prestižní divadelní soutěži BroadwayWorld Norway Awards 2019, ve které místní publikum svými hlasy rozhoduje o nejlepších inscenacích, umělcích i dalších divadelních počinech. Do soutěže byly zahrnuty regionální produkce a turné, které byly v Norsku zahájeny od 1. října 2018 do 30. září 2019. Jedná se o regionálně udílené ceny, jejichž působnost se letos významně rozšířila, kromě Norska se udílely i v dalších městech po celém světě.

  A právě brněnský scénograf Petr Hloušek získal v této soutěži cenu za nejlepší scénický design ke kouzelnému muzikálu o rodinných vztazích a lásce Za zvuků hudby (The Sound of Music), který měl v divadle Folketeateret premiéru 6. září 2019.

  Muzikál vypráví o rodině žijící v Salzburgu. Příběh se odehrává v roce 1938, takže do něj prosakuje hrozba sílícího nacistického režimu v sousedním Německu. Se životem rodiny se prolíná osud mladé novicky Marie Rainerové, která opustí klášter a stane se guvernantkou v rodině ovdovělého námořního kapitána George von Trappa. Podle původního stejnojmenného broadwayského muzikálu vznikl v roce 1965 také stejnojmenný americký muzikálový film režiséra Roberta Wise, který získal Oscara za nejlepší film, režii a střih.

  Scénický design Petra Hlouška – The sound of music. Foto: archiv MDB.

  Práce Petra Hlouška ohromuje diváky i odbornou kritiku v naší zemi i zahraničí již dlouhá léta. V minulosti například obdržel za světelný design cenu islandské divadelní akademie Gríman (obdoba české Ceny Thálie) za představení Podivný případ se psem pro Městské divadlo v Reykjavíku, se kterým i nadále pokračuje v úspěšné spolupráci. Kromě Evropy odvádí Hlouška odborně ceněnou práci i na jiných kontinentech, v roce 2014 např. pracoval na scéně pro inscenaci Revoluce v lokti malíře nábytku Ragnara Agnarssona, která byla uváděna na newyorské Broadwayi.

  Scénograf Petr Hloušek. Foto: archiv DN.

  Petr Hloušek je absolventem brněnské Školy uměleckých řemesel a bratislavské Vysoké školy výtvarných umění. V oboru ilustrace začal jako grafický designér (1996), postupem času aplikoval zkušenosti ilustrátora do scénických a animačních médií.

  Od roku 2005 pracuje na scénických projekcích inscenací jak v Česku, tak ve státech EU. Mezi jeho tvorbu patří například: Hair (Švýcarsko, Německo), Magical Broadway, Jekyll and Hyde, Jazz Side Story, Mozart!, The Book with no name (Brno), Friedrich (Potsdam, Německo), Guys and Dolls (Ostrava, Czech), Podivný případ se psem (Reykjavik, Island), Mata Hari (Praha).

  Scénická výprava Petra Hlouška k Mary Poppins. Foto: archiv Petra Hlouška.

  V roce 2010 Hloušek překvapil svým velkolepým řešením scénického ztvárnění muzikálu Mary Poppins v Brně, které bylo serverem Musical.cz nominováno na scénu sezony. Zde využil plně spojení realistických kulis a filmových 3D animací a snoubil je v jeden fukční celek, podobně jako v následujícím roce pro muzikálovou lední show Popelka. V roce 2013 realizoval představení Mary Poppins na Islandu (nominace Gríman) a nově koncipovaný muzikál Cats v režii Stanislava Moši v MDB. V New Yorku realizoval scénu a projekce pro nezávislý muzikál Revolution in Elbow a za světelný design (projekce) pro Městské divadlo v Reykjavíku získal ocenění Gríman (cena islandského divadla) za představení Podivný případ se psem. V roce 2017 připravil scénu k muzikálu Les Miserables ve Folksteatru v Oslu. Je také podepsán pod výpravou a režií tří kombinovaných filmů pro brněnskou hvězdárnu.

  • Autor:
  • Publikováno: 4. února 2020

  Komentáře k článku: Brněnský scénograf slaví úspěch v Norsku!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,