Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Bazaar Festival uvede šestihodinové představení!

  Bazaar Festival uvede 22. března jazykově bezbariérové představení slovinského dua Jurišić-Mandić Together, které trvá šest hodin a je jednou z nejvýznamnějších divadelních událostí mimořádně průkopnické slovinské scény posledního desetiletí. V této inscenaci s neustále se měnícím soundtrackem umělci do poslední kapky svých sil fyzicky improvizují na téma snad všech aspektů soužití a lásky, od vzniku ke krachu, k znovuobjevování a k hledání kompromisu. Inscenace usvědčuje, že „být spolu“ je nejistou investicí, kterou je stále obtížnější splatit. Představení bude uvedeno v divadle Archa a v průběhu bude možné kdykoliv přijít, odejít a vracet se. Šestý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar se uskuteční od 19. do 22. března 2020 v Praze.

  Together je magnum opus post-jugoslávského scénického umění, je jako sérum, je to přesně to, co vás může na chvíli vytrhnout z krysího závodu a přimět soustředit se na podstatné věci, třeba na to, co to znamená být spolu, opravdu spolu. Together je výzva. Říkám ženám, ať na tohle šestihodinové představení vezmou své partnery a sledují, jak to zvládnou. Koneckonců, kdykoliv si mohou během představení odskočit na drink, zakouřit si, zavolat, cokoliv, a pak se vratit. A proč byste měli věnovat tolik času zrovna tomuhle představení? Protože Leja a Marko jsou zatraceně talentovaní improvizátoři jihoslovanského střihu: impulzivní, zábavní, odvážní a hrající celým tělem a duší, zve nejen páry na 16h v neděli 22.3. umělecký ředitel festivalu Ewan McLaren.

  Together. Foto: archiv redakce.

  Leja Jurisić je tanečnice, choreografka a absolventka práv. V mládí se profesionálně věnovala gymnastice, ve které se v roce 1991 stala jugoslávskou národní šampionkou. Jako představitelka mladší generace slovinských choreografů debutovala s kritiky uznávaným sólovým představením R’z’R (2005), později získala ve Slovinsku dvě prestižní ceny, její díla byla představena na řadě světových festivalů a přehlídek a v současnosti je její práce opakovaně oceňována ve Slovinsku i v zahraničí. Marko Mandić je jedním z nejvýznamnějších herců Slovinského národního divadla SNG Drama. Získal řadu národních a mezinárodních cen. Američtí kritici popsali jeho vystoupení v divadle La MaMa v New Yorku jako ohromující.

  • Autor:
  • Publikováno: 6. března 2020

  Komentáře k článku: Bazaar Festival uvede šestihodinové představení!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,