Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  84. Jiráskův Hronov začíná

  Letošní 84. ročník festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov se bude konat ve dnech 2. – 9. 8. 2014. V hlavním programu nabídne divákům 41 inscenací, které se budou hrát ve 107 představeních. Na hronovských jevištích budou k vidění inscenace činoherního, experimentujícího, studentského a loutkového divadla, chybět nebude ani divadlo poezie či divadlo hudební.

  JH-logo

  Hlavní program se skládá z nejúspěšnějších inscenací vzešlých z celostátních přehlídek, jejichž většině předcházely přehlídky krajské. Tuto část programu pak obohacuje tzv. Doplňkový program, v rámci kterého budou diváci moci navštívit další inscenace, koncerty či výstavy. Součástí doprovodného programu je projekt výtvarnice Hanky Voříškové s názvem Světlušky. Jedná se o večerní chvilku poezie s výstavou lampionů spojenou s hudbou a zpěvem.

  Kromě tuzemských souborů se představí i dva zahraniční. Z Dánska přijede divadelní soubor Teater Arrièregarden s inscenací Everything has been said, they say. Současnou slovenskou tvorbu představí Divadlo DISK Trnava s inscenací Solitudo.

  Repro archiv

  Repro archiv

  Jiráskův Hronov není jen vrcholovou přehlídkou toho nejkvalitnějšího a nejinspirativnějšího, co se v amatérském divadle za uplynulou sezónu urodilo, ale je také svého druhu významnou vzdělávací institucí. Letos bylo v rámci Jiráskova Hronova vypsáno 15 tematických seminářů a dílen, do kterých se přihlásilo přes 300 seminaristů. Denně bude probíhat tzv. problémový klub – veřejné diskusní fórum, jež reflektuje hronovské inscenace a zaobírá se různými aspekty současné tvorby. Stejně jako v minulých letech očekáváme příjezd tisícovky přímých účastníků včetně seminaristů a dalších zhruba 900 návštěvníků. Lektory vzdělávací části jsou přední divadelní odborníci, praktici i teoretici. Seminář zaměřený na metodu Jacques Lecoq povede Vendula Burger, seminář s názvem Kurz praktické režie Milan Schejbal, seminář Improvizačních dovedností Jana Machalíková, Hudební seminář zas Jan Matásek. Nejrychleji zaplněnými dílnami byly seminář Nonverbální komunikace vedený dramatičkou Danielou Fischerovou a seminář Evy Spoustové zaměřený na jevištní řeč. V problémovém klubu se představí Alena Zemančíková, Martina Schlegelová, Aleš Bergman, Petr Christov a Jan Šotkovský.

  Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na světě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Zajímavé je, že se festivaly konaly i za 2. světové války, přestože nebyly německými okupačními úřady povoleny. Od roku 1991 program Jiráskova Hronova pravidelně obohacují špičková zahraniční neprofesionální divadla.

  JH-image

  Jiráskův Hronov z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádá Národní informační středisko pro kulturu, jeho útvar ARTAMA (NIPOS-ARTAMA), ve spolupráci s městem Hronovem a Kulturním a informačním střediskem Hronov. Akce se koná pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana.

  • Autor:
  • Publikováno: 1. srpna 2014

  Komentáře k článku: 84. Jiráskův Hronov začíná

  1. Jiří Valenta

   Profilový obrázek

   Zájemcům
   o unikátní historii přehlídky, doloženou stovkami dokumentů, navrhuji a doporučuji nahlédnout na stránky Databáze českého amatérského divadla: http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=prehlidka&id=3

   02.08.2014 (21.25), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,