Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  O tlustých, blbých, nudných a osamělých

  Nejnovější inscenace Divadla Letí 8 GB tvrdýho porna je vtipná a občas nepříjemně bodající, díky klipovité výstavbě navíc svižně plyne. I když se od počátku zdá, že vývoj hry Declana Greena je jasný a ničím nepřekvapí; dva průměrní (mírně podprůměrní?) čtyřicátníci se seznámí přes internet, domluví si schůzku, okouzlení nepřijde, přesto spolu stráví noc a později spolu začnou i bydlet. Happy end se ovšem nekoná. On je ženatý a ujíždí na tvrdým pornu, ona pořád pracuje, aby mohla své frustrace utišovat nakupováním (a aby uživila své dvě děti, samozřejmě). Spolu jsou, protože to je v danou chvíli nejjednodušší. Na první pohled se jedná o romantickou komedii, která pojednává o nemožnosti porozumění, podíváme-li se hlouběji – není romantická ani trochu, a mohou vůbec najít společnou řeč (s kýmkoli) tak trapní, sobečtí a chybující lidé?

  8 GB tvrdýho porna

  Anna Polívková a Petr Vaněk v červené koupelně FOTO ALEXANDR HUDEČEK

  Mladý australský dramatik Declan Greene ovšem napsal mnohem drsněj­ší text, než jaký je divákům ve Vile Štvanice nakonec představen. Jednak režisér Petr Hašek a překladatel a dramaturg David Košťák do inscenace nezařadili pro mě nejostřejší monolog, ve kterém Žena vypráví, jak vzala na nákup svou dvanáctiletou dceru, avšak místo radostného odpoledne jí nabídla jen mrazivé a neodpustitelné ponížení. Navíc inscenátoři ve všech směrech zdůrazňují komický potenciál hry.

  Výteční, vrcholně zábavní herci Anna Polívková a Petr Vaněk tak úplně neodpovídají požadavkům autora, hovoří-li tedy o své tloušťce a ne­atrak­ti­vi­tě, musí diváci zapojit fantazii, nebo to brát jako inscenační vtípek navíc. Obě postavy často hovoří samy k sobě (v divadle samozřejmě své promluvy směřují divákům) – jen tehdy jsou schopné aspoň nějaké upřímnosti a intimní zpovědi. A výprava Jitky Nejedlé zcela přímočaře odkazuje na neveřejně uspokojované potřeby člověka; scéna v kovové konstrukci zobrazuje dvě koupelny – modrou a červenou. Ve scéně, která se odehrává v restauraci, sedí Žena a Muž dokonce na záchodech.

  Možná je na Štvanici humoru až moc, ale aspoň si mají diváci možnost odpočinout od svých ubohých a nudných životů. Hluboce přemýšlet mohou jindy a jinde.

  Divadlo Letí – Declan Greene: 8 GB tvrdýho porna. Překlad a dramaturgie David Košťák, režie Petr Hašek, výprava Jitka Nejedlá. Premiéra 2. dubna 2015 ve Vile Štvanice.


  Komentáře k článku: O tlustých, blbých, nudných a osamělých

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,