Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  6provokujicichdnu.sk (No. 2)

  Sympatický bratislavský festival Nová dráma/New Drama se uskutečnil na několika scénách slovenské metropole ve dnech 13. až 18. května. Podmínkou účasti je nastudování textu, který není starší než deset let, přičemž nutně nemusí jít o dílo slovenských autorů. Přinášíme druhé pokračování původní reportáže.

  nova drama-logo

  Národní hřbitov

  Slovenské komorné divadlo z Martina se představilo kromě již zmíněných Sedmi dnů do pohřbu „sitcomem“ Dodo Gombára (též režie) a Roberta Mankoveckého www.narodnycintorin.sk (www.narodnihrbitov.sk). První část zamýšleného vícedílného cyklu oživuje svérázným způsobem martinské pohřebiště, na němž jsou pochováni mnozí slovenští velikáni. Inscenací prostupuje výrazná sebeironie k národním mýtům.

  xl

  Duchové vylézají z rakví a radí se, jak se s danou situací vyrovnat. FOTO BRAŇO KONEČNÝ

  Dějovou kostru obstarává zprvu atak cynického lobbisty na martinskou starostku, aby kvůli chystanému vedení dálnice vydala povolení k „přestěhování“ pohřbených. Ti to – jak jinak – zjistí, jejich duchové vylézají z rakví a radí se, jak se s danou situací vyrovnat. Morbidní zábava je to náramná.

  FOTO BRAŇO HERIBAN

  V přesné kresbě bohémského alkoholika Janka Kráľe přibližuje Dano Heriban neodolatelně i postesknutí národního básníka nad tím, že všechny jeho děti mluvily maďarsky. FOTO BRAŇO HERIBAN

  Lze ocenit výrazné herce martinského souboru, kupříkladu Františka Výrostka v roli úlisného lobbisty („ta sviňa“, titulují ho pohřbené celebrity jednomyslně), Marka Geišberga jako – tak trochu sokolsky nadšeného – věhlasného hasiče Schmida, a především Dana Heribana v roli básníka Janka Kráľe. V přesné kresbě bohémského alkoholika přibližuje herec neodolatelně i postesknutí národního básníka nad tím, že všechny jeho děti mluvily maďarsky. Heriban, který skvěle hraje i v Sedmi dnech (normalizačními pohůnky obtěžovaného muže, který nemůže důstojně pohřbít svou ženu, odpůrkyni režimu), se na festivalu prezentoval jako jeden z nejvýraznějších představitelů mladší generace slovenských herců.

  Morbidní zábava je to náramná. FOTO BRAŇO KONEČNÝ

  Morbidní zábava je to náramná. FOTO BRAŇO KONEČNÝ

  /Pokračování 14. 6./

  Pozn. red.

  O projektu www.narodnycintorin.sk psal 9. dubna na i-DN Karol Mišovic: Slávme slavne slávu slávnych

   

  • Autor:
  • Publikováno: 11. června 2013

  Komentáře k článku: 6provokujicichdnu.sk (No. 2)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,