Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext

    Zrozeno z mýtů a představ

    V Galerii AMU, kde právě probíhá Ztracená výstava, na níž participují i studenti katedry scénografie, byla v pondělí 14. dubna pokřtěna obrazová česko-anglická publikace lapidárně nazvaná Divadelní kostým a upřesněná podtitulem Absolventi „Tröstrovy katedry“ scénografie DAMU.

    kostym-ztracena vystava-poster

    I po zběžném prolistování je zřejmé, že ten všeobjímající název není velikášský – i když se kniha omezuje na kostýmy tvůrců školených jedinou katedrou, doplněné ukázkami kostýmních prací samotného zakladatele scénografického školství Františka Tröstra (tehdy v roce 1946 šlo o první katedru svého druhu na světě), předkládá velice pestrou a plastickou škálu výsledků talentu a úsilí několika generací na poli kostýmního výtvarnictví českých scén s přesahy do zahraničí (práce zahraničních studentů, práce českých studentů působících v zahraničí). Publikace je pochopitelně výběrová. Z přibližně čtyř set absolventů se asi čtvrtina věnuje nebo věnovala soustavně kostýmu a z této sumy se máme možnost seznámit s tvorbou třiceti šesti výtvarníků.

    Kostym-pozvanka

     

    Autorkou odborného textu je Vlasta Koubská, realizační tým dále tvořily Jana Zbořilová a Ivana Brádková, grafickou úpravu měl na starosti Martin Taller. Kniha rezignuje v textové i obrazové části na chronologickou posloupnost. Je členěna do tří tematických celků – kapitol: Inspirace komedií dell’arte, Kostýmy zvířecích bytostí a Zrozeno z mýtů a představ. Tematické okruhy jsou probírány v historickém kontextu, takže i méně zasvěcený čtenář může pochopit třeba hrátky s variacemi typů komedie dell’arte nebo nahlédnout genezi uvádění zvířecích, mytologických a fantaskních bytostí do scénického prostoru českých zemí. Ten zasvěcenější se poučí o detailech a nově si uvědomí souvislosti. Pozornost je tedy zaměřena na kostýmy ne-civilní, které vyžadují ve zvýšené míře tvůrčí fantazii i její rozumovou korekci. Autorka textu upozorňuje na možná úskalí při řešení úkolů a na jejich zdolávání různými stylizačními principy v průběhu času.

    František Tröster (20. prosince 1904, Vrbičany – 14. prosince 1968, Praha)

    František Tröster (20. prosince 1904, Vrbičany – 14. prosince 1968, Praha)

    V obrazových blocích jsou kostýmy představeny návrhy i fotografiemi z inscenací. Každý tematický celek je uvozen kostýmními návrhy profesora Františka Tröstra. Přestože se tento umělec, spolupracující například s Jiřím Frejkou, prosadil v dějinách české moderní scénografie především prostorovými inovacemi, působí i v oblasti kostýmní tvorby jako výrazná osobnost. Jeho kostýmní návrhy v kresebné lince i barevnosti poutají dynamikou a dramatickou energií. Seznamujeme se s kostýmy od přelomu 40. a 50. let (Tröster) do současnosti. Nejštědřeji je zastoupena doba nedávná (od 90. let po rok 2013). Můžeme obdivovat kostýmní kreace žijících klasiků (Jaroslav Malina, Jan Dušek, Alena Hoblová, Jana Zbořilová), těch, kteří už mezi námi nejsou (Luboš Hrůza, Miroslav Melena), až po představitele generace nejmladší (Lucia Škandíková, Agnieszka Oldak- Pátá). Tato tak kniha může zastupovat i roli učebnice. Přístupnou formou podepřenou o odborné zázemí nás provádí světem divadelního kostýmu, cestičkami povědomých i nevyšlapaných souvislostí. Svým skromným způsobem je i objevná. Uvědomujeme si nad ní, kolik toho, co na scéně vidíme, má své kořeny v minulosti.

    kostym-obalka

    Vlasta Koubská, Jana Zbořilová, Ivana Brádková, Martin Taller: Divadelní kostým, Nakladatelství AMU Praha, 2013

    Ztracená výstava potrvá do 27. dubna.


    Komentáře k článku: Zrozeno z mýtů a představ

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,