Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

    Zemřel Neil Simon

    Neil Simon v roce 1974. Foto Solters/Sabinson – Wiki

    Neil Simon

    4. 7. 1927 New York, USA – 26. 8. 2018 New York, USA

    Jeden z nejvýraznějších komediálních autorů 20. století. Na svém kontě měl více než třicet divadelních her a nejméně tolik filmových scénářů. Těšil se nejen neobvyklé přízni diváků, ale získal také mnohá ocenění včetně Emmy Award, Tony Award, Golden Globe, Pulitzerovu ceny. Měl rovněž čtyři nominace na Oscara.

    Simon se tyčí jako kolos nad americkým divadlem. Až přijde čas posuzovat dílo Neila Simona v konfrontaci s autory jeho žánru, stane na vrcholku jako z nejúspěšnější divadelní tvůrce 20. století. Žádný jiný komediograf v historii nedokázal to, co on: patnáctkrát dosáhnout na titul “nejlepší hra roku”, napsal o něm Lawrence Grobel v knize Endangered Species: Writers Talk About Their Craft, Their Visions, Their Lives. Autor se často inspiroval skutečností, vlastními životními zážitky. Jeho texty prozrazují bystrého pozorovatele a ukazují také jeho schopnost vykreslit dokonale charaktery postav, přetavit osudy jednotlivců a rozmanité vztahové propletence do působivých tragikomických příběhů, s vtipnými a břitkými dialogy. Častému uvádění jeho her nahrává i to, že se často odehrávají v jednom pokoji (ať už doma, či v hotelu), v jeho rodném městě New Yorku, a nejsou tedy náročné na scénické proměny. Navíc poskytují skvělé příležitosti k tzv. hereckým koncertům, tedy možnosti předvést širokou škálu hereckých schopností.

    Kdo by neznal alespoň některé z nich?! U nás jich bylo přeloženo 22, a počet uvedení v letech 1965-2018 v profesionálních divadlech po celých Čechách a Moravě dosahuje 133 inscenací. Nejznámější z nich jsou Bosé nohy v parku, Vězeň z Druhé Avenue, Vstupte!, Drobečky z perníku, Podivný pár,  Sliby-chyby, Poslední ze žhavých milenců či muzikál Sladká Charity.

    Marvin Neil Simon se narodil v židovské rodině v Bronxu v New Yorku.Vyrůstal v době Velké hospodářské krize, což jej – stejně jako nepříliš šťastné manželství jeho rodičů – poznamenalo. Nicméně mu také poskytlo mnohou inspiraci pro jeho hry. Údajně proto, aby neslyšel hádky rodičů, utíkal do kina a liboval si především v hořkém humoru grotesek Charlieho Chaplina, Bustera Keatona či Laurela a Hardyho. Na střední škole DeWitt Clinton High School získal přezdívku Doc, a byl prý extrémně stydlivý. Poté, co absolvoval střední školu a službu v armádě, začal pracovat jako poslíček. Ale toto povolání brzy opustil a živil se už jen psaním.  V 50.letech začal psát komediální scénáře pro rozhlas a občas také pro televizi. K první vlastní hře se odhodlal až na přelomu 50.a 60.let. Její napsání trvalo tři roky, ale vyplatilo se. Come Blown your Horn uvedená na Broadwayi v roce 1961, dosáhla 678 repríz (!)  Poté následovaly dvě hry, které ho proslavily po celém světě, tedy Barefoot in the Park (Bosé nohy v parku –  1963) a The Odd Couple (Podivný pár – 1965). Stal se “národní celebritou” a “nejžhavějším novým talentem Broadwaye”. Od 60.let psal střídavě původní filmové scénáře a divadelní hry,  z nichž některé přepisoval i pro film. Dokázal psát v široké tematické i formální škále, od romantických komedií, přes konverzační a situační komedie, frašky až k vážnějším psychologicky laděným hrám. Za své dílo získal 17 nominací na Cenu Tony, a tři získal.  Stávalo se, že v jedné sezóně  se na Broadwayi současně hrály až čtyři jeho úpěšné hry (ne nadarmo někteří lidé tvrdili, že je z amerických dramatiků nejen nejoblíbenější, ale i nejbohatší). Není divu, že se na něj obracela filmové studia, a fungoval zde jako tzv. script doctor při dokončování scénářů.

    Divadlo Neila Simona na Boradwayi v New Yorku Foto archiv

    V roce 1983 se mu dostalo cti, že podle něj jako jediného žijícího dramatika, bylo pojmenováno newyorské divadlo – Neil Simon Theatre. Kromě toho v roce 2003 vznikl v Utahu festival, který uvádí výhradně hry Neila Simona a jeho současníků. Simon pokračoval v psaní do vysoké věku, v roce  1991 obdržel Pulitzerovu cenu za drama Lost in Yonkers (Ztraceno navěky). Jeho poslední hra Rose´s Dilemma (Rosino dilema) je z roku 2003.

    Neil Simon byl pětkrát ženatý, měl dvě vlastní dcery Nancy a Ellen, a kromě toho adoptoval Bryn, dceru jedné ze svých manželek, herečky Diane Lander. V roce 2004 podstoupil transplantaci ledviny, kterou mu věnoval jeho dlouholetý přítel Bill Evans.  V posledních letech trpěl Simon Alzheimerovou chorobou, byl dlouhodobě hospitalizován na selhání ledvin, a nakonec zemřel na pneumónii ve věku 91 let vNew York – Presbytarian Hospital.

    /Podle zahraničních materiálů zpracovala jas/


    Komentáře k článku: Zemřel Neil Simon

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,