Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Zemřel Marián Labuda

FOTO archiv

Marián Labuda

28. 10. 1944 Hontianske Nemce, Slovenská republika – 5. 1. 2018 Bratislava, Slovensko

Po absolvování divadelní fakulty Vysoké školy múzických umění v Bratislavě v roce 1964 nastoupil do Slovenského národního divadla. V roce 1968 byl spoluzakladatelem legendárního generačního Divadla na korze v Bratislavě, odkud přešel po jeho zákazu v roce 1971 na Novou scénu, jejímž členem byl až do roku 1989. Právě zde se vypracoval od komických a tragikomických typů, které mu mimořádně seděly, a také k velkým dramatickým úlohám. Od 1. ledna 1990 byl členem činohry SND. Současně hostoval i v českých divadlech (Národní divadlo v Brně, Městské divadlo Zlín, Divadlo na Vinohradech). V roce 2000 ztvárnil postavu Pana Puntilly v Národním divadle v Brně, v roce 2002 resp. 2003 Leona v Krajčírkách Jeana–Clauda Grumberga v SND a současně tutéž postavu Divadle na Vinohradech (Krejčovský salón, režie Petr Novotný j. h.).

Ve filmu Jozefa Zachara Neprebudený (1965). FOTO archiv

Na divadle vytvořil více než sto dramatických postav – od fenomenálního Estragona (Beckett: Čakanie na Godota, Divadlo na korze, 1968) až po téměř autobiografického Leona (Grumberg: Krajčírky, SND 2002). V posledních letech najvíce na divadle zaujal titulní postavou hry Tiso.

S Jánosem Bánem v komedii Vesničko má středisková (r. Jiří Menzel, 1985). FOTO archiv

Počátkem osmdesátých let si jej všimli čeští filmoví režiséři. Juraj Herz mu svěřil titulní roli v komedii Buldoci a třešně (1981), s epizodními úlohami přišli Dušan Klein (Radikální řez, 1983) a Jiří Krejčík (Prodavač humoru, 1984). Jeho nejslavnější filmovou rolí je ale řidič Pávek z komedie Vesničko má středisková (r. Jiří Menzel, 1985). Dvojice Labuda-Bán dopomohla výborně napsané a natočené komedii k obrovské popularitě a dokonce i k nominaci na Oscara.

Režie F. A. Brabec, 1996. Repro archiv

Pak už přicházely nabídky od českých režisérů jedna za druhou (Anděl svádí ďábla; Dobří holubi se vracejí; Vážení přátelé, ano; Andělské oči, Král Ubu) a hlavně další Menzelovy snímky Konec starých časů, Žebrácká opera či Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Objevoval se také v pohádkách (Pták Ohnivák; Lotrando a Zubejda). V roce 1996 získal Českého lva za vedlejší mužskou úlohu v česko-slovenské koprodukci Záhrada (r. Martin Šulík, 1995). Na filmovém plátně se naposledy objevil v pohádce Anděl Páně 2 (r. Jiří Strach, 2016).

S Jiřinou Jiráskovou v Krejčovském salonu (r. Petr Novotný, DnV 2003). FOTO archiv DnV

Kromě divadelní, filmové a televizní tvorby se zabýval i psaním krátkých literárních útvarů. Své texty vydal i česky v knize Oči v sloupek (Fortuna, 2004).

Byl ženatý, s ženou Vierou měli syna Mariána Labudu ml., který je rovněž hercem. Díky němu byl Labuda st. dvojnásobným dědečkem.

Zprávu o umělcově úmrtí jako první přinesl bez bližších podrobností server Aktuality.sk s odvoláním na zdroj blízký umělcově rodině. Slovenský tisk poté informoval, že Labuda chtěl vyjet vozem z garáže a při nastupování do auta ztratil vědomí. Labudova manželka okamžitě volala záchranku. Labudu se snažil oživit také náhodný kolemjdoucí na základě instrukcí operátora záchranné služby. Bohužel už mu nepomohli.

  • Autor: DN
  • Publikováno: 05. ledna 2018

Komentáře k článku: Zemřel Marián Labuda

  1. DN

    Poslední rozloučení s Mariánem Labudou
    se uskuteční v pátek 12. ledna od 11 hodin v Sále činohry v nové budově Slovenského národního divadla v Bratislavě.

    11.01.2018 (23.58), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 2/2018

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


23. 1.–5. 2. 2018

Číslo 2/2018 (23. 1.–5. 2. 2018)

Obsah čísla 2/2018

Slovo ...

Kultura buranství

Jelikož přelom roku je celkově na...

Sukces měsíce

Charles Gounod: Faust a...

Janáčkova opera Národního divadla v...

K věci

Kolik stojí Velké divadlo?

Velké divadlo, historická scéna...

Fejeton

Už jim zase hráblo aneb Jak...

Povídka divadelní

Kritika

Znepokojivý obraz minulosti i...

Když na počátku padesátých let...

Fikce, historie, nebo...

Dystopický román Kaspara Collinga...

Studený ohňostroj, či...

Na mnoha místech českých zemí byl...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 2/2018...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Rozhovor

Dominika Špalková: Divadlo...

Rozhovor s uměleckou šéfkou Divadla...

Obrazem

Zákulisí Baletu ND

Balet Národního divadla nabídl při...

Fagi a divadlo

Pan Papírek… (XI)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 2/2018Obsah,