Divadelní noviny Aktuální vydání 17/2018

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

17/2018

ročník 25
16. 10.–29. 10. 2018
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Karel Štědrý

  FOTO archiv

  Karel Štědrý

  10. 4. 1937 Praha – 7. 11. 2017 Praha

  Populární zpěvák, herec a moderátor, letech 1962 – 1972 člen Divadla Semafor a Divadla Rokoko. Proslavil se hitem Mám malý stan.

  Původním vzděláním byl železniční inženýr, tuto profesi ale nikdy nevykonával. V roce 1958 začal spolupracovat s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem a vystupoval v Redutě. O rok později spoluzakládal divadlo Semafor, kde byl ve stálém angažmá do roku 1962. Působil zde jako zpívající herec, účinkoval například v inscenacích Člověk z půdy nebo Taková ztráta krve.

  Mám malý stan… S Waldemarem Matuškou, 60. léta. FOTO archiv

  Proslavil se však coby zpěvák, a to především ve formě duetů jako Milenci v texaskách (s Josefem Zímou) či Potkal potkan potkana (s Jiřím Suchým), Mám malý stan (s Waldemarem Matuškou). Sólově uspěl například se skladbami Písmena nebo Hospoda. Později přešel do Divadla Rokoko, kde působil až do roku 1972. Jako herec se objevil ve filmech Kdyby tisíc klarinetů nebo Ta naše písnička česká.

  Dlouhodobě se věnoval swingu, především se zpěváky Yvettou Simonovou či Karlem Hálou. Když byl na počátku sedmdesátých let „odejit“ z Divadla Rokoko, vystřídal několik tanečních orchestrů, než v roce 1974 zakotvil jako zpěvák a konferenciér orchestru Karla Vlacha. Tím si jako obdivovatel proslulého kapelníka podle svých slov splnil sen.

  70. léta. FOTO archiv ČT

  V té době se prosadil i jako scenárista a moderátor v rozhlase i televizi. V pořadu Melodie stříbrného plátna spojil hudební um s celoživotní vášní pro film, uváděl populární pořad Vysílá Studio A a zároveň účinkoval například v Kabaretu u dobré pohody nebo ve svém autorském programu Diskotéka pro starší a pokročilé.

  Po listopadu podnikal v oboru nápojových automatů.

  V dubnu 2015. FOTO TOMÁŠ KRIST

  Měl tři děti a byl třikrát ženatý. Dcery z prvního manželství Zuzanu a Terezu pojmenoval podle hitů svého přítele Waldemara Matušky. Z třetího manželství měl syna Karla.

  O úmrtí informoval jménem rodiny Jan Hájek. Štědrého neteř Ivana Štědrá řekla, že zpěvák zemřel dnes v ranních hodinách po dlouhé nemoci v jedné pražské nemocnici, kde s ním byla do posledních chvil jeho rodina. Informace o posledním rozloučení sdělí pozůstalí později.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. listopadu 2017

  Komentáře k článku: Zemřel Karel Štědrý

  1. DN

   Poslední rozloučení
   se uskuteční ve středu 15. listopadu od 11:00 ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze.

   14.11.2017 (2.14), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,