Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Z jedné dvě

Rozšířenou expozici o životě a díle Jana Wericha si mohou od soboty prohlížet návštěvníci Werichovy vily na pražské Kampě. Vila je domem, kde Werich s rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980 žil.

Expozici doplnily třeba recepty kuchařky rodiny Werichů Evy Tůmové. Novými exponáty v muzeu jsou i Werichovy fotografie Pavla Váchy, který je pořídil přímo v domě od poloviny šedesátých let až do roku jeho smrti.

Předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil řekl, že návštěvníky expozice nejvíce zajímá právě reálná podoba života Jana Wericha. Nadace si objekt pronajímá od Prahy 1 a expozici o Werichovi v ní otevřela letos v létě. Z původní jedné místnosti, Werichovy pracovny, jsme vytvořili dvě. Získali jsme další nábytek, buď od vnučky Jana Wericha, nebo podobný. Vznikly dvě místnosti, které výrazně evokují to, jak vypadal byt Jana Wericha, řekl Pospíšil.

Werichova pracovna. FOTO archiv Werichovy vily

Tůmová vyprávěla, jak se s rodinou Werichových sblížila a pomáhala nemocnému herci s jeho ošetřováním. Později se do domu na Kampě přestěhovala. Jsou to pro mě tak vzácné vzpomínky, že není sebemenší maličkost z té doby, kterou bych si nepamatovala, uvedla. Recepty byly ze starých kuchařských knih její rodiny, ale také od Werichovy ženy Zdeny. Už se tehdy špatně pohybovala, seděla v kuchyni v ušáku a diktovala mi to, co by vařila sama. Já ji pečlivě poslouchala, moje maminka již byla po smrti a mě neměl kdo naučit vařit, uvedla. Dcera Werichových Jana prý chtěla vařit po svém, ale Tůmová se ráda naučila rodinné recepty Werichových, jako třeba proslavený šoulet. Připomněla, že na Vánoce se u Werichů vystřídalo i 120 hostů, připravovali se šneci, uzené koleno, nebo jen párky, ale s mnoha různými přílohami, které přiváželi návštěvníci ze svých cest do světa.

Z expozice. FOTO archiv Werichovy vily

Obohacené jsou v muzeu podle pořadatelů i místnosti věnované Osvobozenému divadlu. Návštěvníci se tu mohou nechat nasnímat speciální kamerou a získat svou fotografii v bílé masce, typické pro Voskovce a Wericha. Dvě Werichovy místnosti jsou postavené přesně podle dobových fotografií včetně Werichova likérníku s lahvemi oblíbeného pití, rádia, které hraje polku nazpívanou Werichem v USA, skříně s osobními věcmi půjčenými od Werichovy vnučky nebo telefonu, z jehož sluchátka si návštěvník může poslechnout Werichův vtip o Gagarinovi.

Více zde: http://www.werichovavila.cz/

  • Autor: DN
  • Publikováno: 20. prosince 2017

Komentáře k článku: Z jedné dvě

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 2/2018

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


23. 1.–5. 2. 2018

Číslo 2/2018 (23. 1.–5. 2. 2018)

Obsah čísla 2/2018

Slovo ...

Kultura buranství

Jelikož přelom roku je celkově na...

Sukces měsíce

Charles Gounod: Faust a...

Janáčkova opera Národního divadla v...

K věci

Kolik stojí Velké divadlo?

Velké divadlo, historická scéna...

Fejeton

Už jim zase hráblo aneb Jak...

Povídka divadelní

Kritika

Znepokojivý obraz minulosti i...

Když na počátku padesátých let...

Fikce, historie, nebo...

Dystopický román Kaspara Collinga...

Studený ohňostroj, či...

Na mnoha místech českých zemí byl...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 2/2018...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Rozhovor

Dominika Špalková: Divadlo...

Rozhovor s uměleckou šéfkou Divadla...

Obrazem

Zákulisí Baletu ND

Balet Národního divadla nabídl při...

Fagi a divadlo

Pan Papírek… (XI)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 2/2018Obsah,