Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Tip: Obnovená premiéra inscenace Pohlavní životy siamských dvojčat

Dnes – 10. ledna – proběhne v Divadle MeetFactory obnovená premiéra úspěšné adaptace románu Irvina Welshe Pohlavní životy siamských dvojčat. V roli Lucy zůstává Zuzana Stivínová, místo Pavly Bertové nastudovala roli Leny Anita Krausová. Inscenace, která skýtá velké herecké příležitosti dvěma herečkám, tak získá nový tvar.

Leny (Pavla Beretová) a Lucy (Zuzana Stivínová) FOTO TEREZA HAVLÍNKOVÁ

Dramaturg Matěj Samec o tomto novém obsazení řekl: Anita Krausová je na naší scéně jako doma, v současné době ji můžete v vidět hned ve třech hlavních rolích v inscenacích Počátek veškeré lásky, Hoří a Malina.

Welsh v knize Pohlavní životy siamských dvojčat z roku 2016 nečekaně vyměňuje prostředí šedivého skotského prostředí drogově závislých za slunečné Miami a vykresluje psychologicky zdařilý popis dvou žen, jejichž životy se náhodně propojí.

Je možné, že lidi, co čekají typického Welshe, můžou být změnou překvapeni, ale ta tvrdost a humor, který on v sobě má, není v Pohlavním příběhu siamských dvojčat o nic méně, ba naopak, říká dramaturg Matěj Samec. Zajímavá a osvěžující je podle Samce i změna prostředí a nové téma – kritika USA a tamního životního stylu, kdy půlka lidí je silně obézních, a přesto se dál stravuje v nezdravých potravinových řetězcích, zatímco druhá půlka obyvatel je zdravým životním stylem a světem posiloven až obsesivně posedlá. Kniha sice vznikla ještě před prezidentskými volbami v USA, ale zároveň už jasně reflektuje politický vývoj, kdy slova jako demokracie, svoboda nebo Amerika už nic neznamenají.

Svět Welshe je hodně vizuální. Tvůrčí tým režisérky Natálie Deákové, dramaturga Matěje Samce a scénografky Jany Smetanové se proto rozhodl vyměnit koncept minimalistické scény, který je pro Divadlo MeetFactory typický. Podobu scény tak ovlivní právě hlavní postavy. Lena je sochařka, která vyrábí bizarní věci ze zvířecích kostí, Lucy je pro změnu trenérka ve fitcentru. Dva světy, které by nemohly být rozdílnější, se v nové inscenaci prolnou.

Recenzi čtěte zde.

  • Autor: DN
  • Publikováno: 10. ledna 2018

Komentáře k článku: Tip: Obnovená premiéra inscenace Pohlavní životy siamských dvojčat

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 2/2018

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


23. 1.–5. 2. 2018

Číslo 2/2018 (23. 1.–5. 2. 2018)

Obsah čísla 2/2018

Slovo ...

Kultura buranství

Jelikož přelom roku je celkově na...

Sukces měsíce

Charles Gounod: Faust a...

Janáčkova opera Národního divadla v...

K věci

Kolik stojí Velké divadlo?

Velké divadlo, historická scéna...

Fejeton

Už jim zase hráblo aneb Jak...

Povídka divadelní

Kritika

Znepokojivý obraz minulosti i...

Když na počátku padesátých let...

Fikce, historie, nebo...

Dystopický román Kaspara Collinga...

Studený ohňostroj, či...

Na mnoha místech českých zemí byl...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 2/2018...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Rozhovor

Dominika Špalková: Divadlo...

Rozhovor s uměleckou šéfkou Divadla...

Obrazem

Zákulisí Baletu ND

Balet Národního divadla nabídl při...

Fagi a divadlo

Pan Papírek… (XI)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 2/2018Obsah,